Prvi put na moru sa bebom? Ovo morate znati!

Preporučujemo

Boravak na moru s jako malenim djetetom koje još ne zna hodati može biti vrlo zabavan.

Ipak, savjetuje se da izaberete neko bliže odredište ako već možete birati. Najvažnije je da imate osiguranu vezu sa doktorom, u slučaju da dođe do nekih nepredviđenih situacija. Izbjegavajte teško pristupačna mjesta bez javnog prijevoza koja nemaju ambulantu i apoteku. Ako vaše dijete ne voli oko sebe puno ljudi i preveliku buku, pokušajte za početak pronaći plažu koja neće biti pretjerano puna turista, a da istovremeno pristup moru ne bude kompliciran.

- -

S djetetom na plaži boravite u ranije jutro ili predvečer, kako biste spriječili toplotni udar i sunčanicu.

Da li će prvo iskustvo na moru dijete pamtiti kao radost ili kao traumu zavisi isključivo od roditelja.

Vrlo je važno da dijete iz sigurnosnih razloga bude u bazenu ili plićaku zajedno sa svojom majkom ili ocem. Potrebni su mu komunikacija i igra. Isprva držite dijete okrenuto licem prema sebi, a poslije ga potičite na promatranje oko sebe. Na moru mu doista mnogo toga možete pokazati.

Uz sva ta nova iskustva, dijete se neće uplašiti vodenih prostranstava.

- -

Ovih nekoliko pravila se morate pridržavati!

  • Dijete nikako nemojte naglo i na silu stavljati u more. Nikada se ne smijete ponijeti grubo i naglo s njim skočiti u vodu. Neugodan osjet hladnoće odbija djecu od vode, a ne sama voda. Usto, ako mu priredite neugodno iznenađenje, ono će u vas izgubiti povjerenje. Budite pažljivi, strpljivi i nježni pa će dijete zavoljeti more.
  • Cilj boravka u vodi je priviknuti dijete na more kako bi mu ono postalo drago. U praksi se pokazalo da djeca koja su uživala u vodi od najranijeg djetinjstva lakše i brže nauče plivati u starijoj dobi jer se u vodi ne osjećaju kao stranci i imaju pozitivan stav o njoj.
  • Da bi se dijete osjećalo ugodno u moru, nužno je da se i vi ugodno osjećate i da se ne bojite. Svoje ćete pozitivne emocije prenijeti i na dijete.
  • Doticaj s vodom imat će pozitivne učinke na djetetov organizam. Kada dijete uronite u vodu, nagnite ga lagano prema naprijed, ono će refleksno početi mahati nožicama i rukicama. Tim refleksom dijete traži oslonac u vodi. Ubuduće će se ovaj refleks razviti u plivačke pokrete.
  • Uvijek držite djetetu glavicu iznad vode, posebno ako niste vježbali s njim uranjanje glavice u vodu. Refleks zadržavanja daha postoji do četvrtog mjeseca života. Ako ga prestanete aktivirati, dijete će se vjerojatno zagrcnuti vodom ako se nakratko potopi πto može ugroziti djetetov odnos prema moru.
  • U kadici ili bazenčiću isprobajte djetetov refleks zadržavanja daha i traženja podloge i potičite mališana da se u vodi kreće. Okrenete li djetetove nožice prema stijenki kade, ono će se nogama odgurnuti.

Najnovije

Vučić o Rezoluciji o Srebrenici: Čeka nas negativan ishod

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić govorio je večeras o Rezoluciji o genocidu u Srebrenici, te poručio da u izmijenjenoj, finalnoj...