Prvo su bili hoteli i rezidencije, a sada se o budućnosti BiH pregovara u Briselu!

Preporučujemo

Krajem ove sedmice pojavila se nepotvrđena informacija da bi novi krug razgovora o izmjenama Izbornog zakona BiH i ograničenih izmjena Ustava BiH mogao biti održan u Briselu. Iz Delegacije EU nisu mogli potvrditi takvu informaciju. No, u HDZ BiH koji najviše insistira na izmjenama u posljednji čas, uz jako lobiranje Hrvatske i premijera Andreja Plenkovića među članicama EU, nadaju se pregovorima u Briselu.

Zamjenica predsjednika HDZ BiH Borjana Krišto koja je i članica Interresorne radne grupe za izmjenu Izbornog zakona BiH potvrdila je da nema službenog poziva za razgovore u Bruxellesu i da je sve, dok do toga ne dođe, u sferi špekulacije.

- -

“Mi u ime njih ne možemo ništa govoriti. Oni će procijeniti. Ipak, ja se nadam da će do toga doći jer trenutno u BiH nema važnijeg pitanja od promjene Izbornog zakona te stvaranja formalnih preduvjeta za održavanje izbora”, rekla je Krišto za Glas Srpske.

Danas se oglasio i državni zastupnik Saša Magazinović (SDP BiH) u vezi pregovora u Briselu.

“Prvo su pregovori o budućnosti naše države iz institucija preseljeni u rezidencije i hotele, a kada to nije dalo rezultata sada pripremaju izmještanje pregovora o našoj državi izvan granica BiH. Pripremaju se novi “pregovori”, ovaj put u Briselu… Šta mislite koji je razlog?”, naveo je Magazinović.

Podsjećamo, u posljednjem krugu pregovora koji su održavani četiri dana u Delegaciji EU nisu bile pozvane građanske stranke SDP, DF i Naša stranka koje imaju 10 zastupnika u Državnom parlamentu. Njihove predstavnike su pozvali na odvojeni sastanak o paketu integriteta odnosno unapređenju izbornog procesa.

- -

Nakon što su propali ti pregovori samo nekoliko dana kasnije predsjednik HDZ BiH Dragan Čović izrazio je određeni optimizam da može doći do dogovora, navodeći da su razgovori u tom formatu u kojem su vođeni iscrpljeni. Tada su razgovarali i SDA, SBB, NIP i NES koji nemaju dovoljno ruku da usvoje izmjene osim ako se ne pridruži i SNSD Milorada Dodika i satelitske stranke. No, ono što je paradoks je da Dodik ne učestvuje u razgovorima tvrdeći da je riječ o “dogovoru stranaka u FBiH”, ali da će na mig HDZ-a i Čovića dati svoju podršku, a u isto vrijeme ne pozivaju se stranke koje imaju jednu četvrtinu poslanika u Predstavničkom domu PS BiH.

Evropski zvaničnici, kao i ambasador SAD, ali i drugi evropski zvaničnici koji su proteklih dana bili u BiH istakli su kako izbora u oktobru mora biti, te da je sad prioritet osigurati finansijska sredstva. Izbori bi trebali biti raspisani početkom maja, a 15 dana nakon raspisivanja je rok za osiguranje finansijskih sredstava, prenosi Patria.

Najnovije

Dačić: Vanredna sjednica Vijeća sigurnosti UN-a o BiH najvjerovatnije 30. aprila

Ministar vanjskih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je danas da će vanredna sjednica Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija o BiH,...