Prvomajske budnice u bh. gradovima

Preporučujemo

U nekoliko bh. gradova 1. maj je dočekan tradicionalnim budnicama. Limena muzika obilazila je gradska naselja, budila stanovništvo i označavala posebnim današnji radnički praznik.

Zenica

- -

Zeničkim ulicama jutros su tradicionalno zasvirali članovi duvačkog orkestra Kulturno-umjetničkog društva Željezara Zenica, a svojim repertoarom su građane probudili na prvomajski uranak.

Tradicionalno već 92 godine ulicama na Praznik rada kamion s duvačkim orkestrom obilazi naselja i budi Zeničane na prvomajski uranak, a zauzvrat ih nagrađuju pićem, hranom, ali i novcem.

Doboj

U Gradskom parku u Doboju jutros je Gradskog duvački orkestar počeo obilježavanje Međunarodnog praznika rada.

- -

Vođa orkestra Goran Mitrović rekao je novinarima da su tradicionalnim koračnicama podsjetili Dobojlije na prijašnja vremena.

“Počeli smo svirati jutros u pet sati i obišli smo sve dijelove grada”, rekao je Mitrović, koji je i profesor muzike.

Najstariji član Radomir Ristić, koji je u orkestru od 1968. godine, rekao je da građani danas imaju manje osjećaja za ovu tradiciju koju Doboj njeguje od 1920. godine.

“Nekada nas je vozio gradski autobus, a sviralo se ujutro od 3.30. Danas nas je svega devet, jer je sve manje interesovanja, a obučiti se za trubu je dugotrajan proces. Ovo ne radimo zbog zarade koje i nema, već zbog našeg zadovoljstva”, istakao je Ristić.

Mostar

Hrvatska glazba Mostar i ove je godine tradicionalnom Prvomajskom budnicom (promenadom) pozdravila Mostarce na praznik rada.

Promenadu su počeli u šest sati ispred Hrvatskog doma “Herceg Stjepan Kosača”. Nastavili su preko Starog mosta, te kroz glavne mostarske ulice Titovu ulicu, Ulicu kralja Tomislava. Nakon obilaska šireg centra grada promenadu su okončali na mjestu gdje su je i počeli.

U Hrvatskoj glazbi Mostar ističu kako je to tradicija kojom na najljepši način prvi čestitaju Mostarcima praznik rada, te da svake godine pripremaju nešto novo na repertoaru.

Inače, Hrvatska glazba Mostar je najstariji puhački orkestar u BiH, s prekidima postoji od 1890. godine.

Danas se u cijelom svijetu obilježava 1. maj, Međunarodni dan rada. U velikom broju država radnici će na ulicama, velikim protestima upozoriti na ono čime nisu zadovoljni, šta bi trebalo mijenjati. Ne i u BiH.

Danas u Bosni i Hercegovini nisu najavljene manifestacije povodom radničkog praznika. Sindikati u oba bh. entiteta nisu smatrali za shodno iskoristiti praznik rada da ponove glasnije probleme sa kojima se suočavaju.

Pitanje je da li bi sindikati danas uopće mogli organizirati bilo kakav brojno respektabilan protest. Jer, sve je veći broj radnika koji ne vjeruju da se sindikati na pravi način bore za njih.

Entitetski sindikati bez aktivnosti za 1. maj

Kada je prije nekoliko godina Savez samostalnih sindikata BiH organizirao prvomajske proteste, odazvalo se nekih 70 ljudi, a i pola od tog broja su bili oni koji su izašli iz kancelarija zgrade Saveza.

Ove godine bi broj onih koji su došli na proteste vjerovatno bio i manji, pa povodom 1. maja nije organizirano ništa.

Iz Saveza sindikata Republike Srpske rečeno je da ove godine neće biti organizirani protesti povodom Međunarodnog praznika rada, kako bi bila data “šansa pregovorima i općem kolektivnom ugovoru”,prenosi BHRT.

Zašto se obilježava 1. maj?

Praznik rada obilježava se 1. maja u spomen na čikaško krvoproliće, na 1. kongres Druge internacionale 1886. godine kada su radničke demonstracije ugušene u krvi.

Naime, 1. maja 1886. godine u Čikagu je protestiralo oko 40.000 radnika koji su isticali zahtjeve simbolizirane u 3 osmice – 8 sati rada, 8 sati odmora i 8 sati kulturnog uzdizanja. Policija je intervenirala oružjem i ubila šest, a ranila oko 50 radnika. Mnogo je demonstranata uhapšeno, a vođe štrajka izvedeni su pred sud. Petero ih je osuđeno na smrt, a trojica na dugogodišnju robiju.

Već od sljedeće, 1890. godine taj datum postaje Međunarodni dan opće solidarnosti radništva.

Najnovije

SAD traži od Izraela informacije o masovnim grobnicama u Gazi

Glasnogovornik američkog State Departmenta Vedant Patel rekao je da su izvještaji o masovnim grobnicama u bolnicama u Gazi zabrinjavajući...