Radnici mostarskog Aluminija 11 puta vrijedniji od radnika propalih preduzeća u kantonima u kojima ne dominira HDZ

Preporučujemo

 

Radnici mostarskog Aluminija najmanje 11 puta su vrijedniji od radnika propalih preduzeća u kantonima u kojima ne dominira HDZ BiH, piše Istraga.ba.

- -

Naime, federalni revizori utvrdili su da je Aluminiju d.d. Mostar, kompaniji u kojem Federacija ima svega 44 posto kapitala, a preostali dio pripada Hrvatskoj i privatnim poduzetnicima, nezakonito isplaćivana subvencija za uvezivanje radnog staža.

Evo konkretnih pokazatelja.

Vlada FBiH s Nerminom Nikšićem na čelu odobrila je 300 hiljada KM za zbrinjavanje 19 radnika Aluminija. Njima je uplaćeno penzijsko osiguranje za ukupno 436 mjeseci.

Istovremeno, radnicima zavidovićke Krivaje je po istom osnovu isplaćeno 103 hiljade maraka. Taj iznos je rapoređen za povezivanje radnog staža za 37 radnika, i to ukupno 921 mjesec.

- -

To znači da je osnovica za radnike Krivaje bila minimalna, dok je za radnike Aluminija bila šest puta veća.

I, na kraju, to znači da će zbrinuti radnici Aluminija imati veće penzije od radnika Krivaje.

Radnici Fortune iz Gračanice prošli su još gore. Za njihova 2.782 mjeseca neuvezanog staža Vlada je izdvojila 170 hiljada maraka. Mjesečno, 61 KM za PIO, što je jedanaest puta manje od radnika Aluminija.

Dakle, Aluminij je svojim radnicima isplaćivao i obračunavao velike plaće i sada im Federacija na te plaće iz budžeta isplaćuje doprinose.

Radnici Krivaje i Fortune su primali manje plaće i njihovi doprinosi su manji. Što u konačnici znači da će im i penzije biti znatno manje.

Sada citiramo revizorski izvještaj:

“Skrećemo pažnju da je preduzeću ‘Aluminij’ d.d. Mostar odobren prosječan mjesečni iznos sredstava po jednom radniku 690 KM za izmirivanje doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje, dok je drugim preduzećima po istom osnovu odobreno od 6 do 11 puta manje sredstava”.

Revizijom subvencija privatnim preduzećima za uvezivanje radnog staža, pišu revizori, utvrđeno je da su sredstva u iznosu od 300.819 KM po Programu utroška sredstava Subvencije privatnim preduzećima i preduzetnicima za uvezivanje radnog staža za 2023. godinu odobrena preduzeću “Aluminij” d.d. Mostar, iako ovo preduzeće nije imalo pravo učešća.

Odnosno, kriterij za dodjelu sredstava kojim je određeno pravo učešća nije definisan sa stanovišta većinskog učešća privatnog vlasništva u kapitalu korisnika finansijske pomoći, jer su sredstva namijenjena za dodjelu privatnim preduzećima.

“Programom je propisano da je korisnik pomoći privatno preduzeće u čijem je osnovnom kapitalu kapital Federacije BiH ili bilo kojeg nivoa vlasti u Federaciji BiH zastupljen sa manje od 50% vlasništva.

Naime, preduzeće ‘Aluminij’ d.d. Mostar ima mješovitu strukturu kapitala sa vlasničkim udjelima: Vlada FBiH 44%, Vlada Republike Hrvatske 12% i pojedinačni dioničari 44% – kapital u privatnom vlasništvu.

Shodno tome, preduzeće nije u većinskom vlasništvu FBiH, ali nije ni u većinskom privatnom vlasništvu, zbog čega nije ispunjavalo osnovni kriterij za učešće i izbor korisnika sredstava finansijske pomoći.

Pored navedenog, Programom su odobrena sredstva za uvezivanje radnog staža po osnovu neizmirenih doprinosa za PIO koji su obračunati na bruto plaće veće od zakonom utvrđenih minimalnih u FBiH”, naveli su revizori.

Budući da je cilj, pišu revizori, rješavanje socijalnog statusa radnika penzionisanjem, te da su za ove namjene osigurana sredstva u Budžetu FBiH, smatramo da sa aspekta efikasnog i racionalnog upravljanja javnim novcem nije primjereno ni opravdano odobravati sredstva za izmirenje doprinosa za PIO koji su obračunati na bruto plaće veće od zakonom utvrđenih minimalnih bruto plaća u FBiH.

Skrećemo pažnju da je preduzeću “Aluminij” d.d. Mostar odobren prosječan mjesečni iznos sredstava po jednom radniku 690 KM za izmirivanje doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje, dok je drugim preduzećima po istom osnovu odobreno od 6 do 11 puta manje sredstava.

Na ovakav način se privatna preduzeća stimulišu, umjesto da se sankcionišu zbog nepoštovanja važećih zakonskih propisa.

Najnovije

Vlada HNK: Preduzeće “Sani” nikada nije dobilo koncesiju za eksploataciju kamena u Donjoj Jablanici

Ministarstvo privrede Hercegovačko-neretvanskog kantona iz svoga arhiva povuklo cjelokupnu dokumentaciju vezanu za poduzeće "Sani" d.o.o. iz Jablanice. Iz dokumentacije je...