Kolektivni ugovori u zdravstvu u Kantonu Sarajevo važe do 25. aprila.
Do sada je Sindikat radnika u zdravstvu održao dva sastanka sa pregovaračkim timom Vlade KS. Treći je trebao biti održan tokom ove sedmice, no iz Vlade su poručili da se ne mogu organizovati, što je sindikalistima, kako nam rekoše, “signal da postoji neozbiljnost i nespremnost da se iznađe rješenje kojima bi bili zadovoljni i radnici u zdravstvu i Vlada KS”.
– Rok za postizanje dogovora sa pregovaračkim timom Vlade KS je 24. april, a to je narednih osam dana. Mi nastavljamo sa aktivnostima i ispratit ćemo sve pravne korake koji su potrebni, a onda krenuti svojim putem ukoliko Vlada i resorno Ministarstvo zdravstva ne ponude svoj prijedlog Kolektivnog ugovora. To su već trebali učiniti kako bismo vidjeli u kojoj mjeri mogu ispoštovati naše zahtjeve – kaže Senad Sadiković, predsjednik Sindkata radnika u zdravstvu Kantona Sarajevo.
A, radnici, njih više od 4.500, ne odustaju od ranije izrečenih zahtjeva.
Kada je riječ o koeficijentima, najniži, onaj spremačice, predlažu da bude povećan sa 1.60 na 2.12, a najviši, subspecijaliste, da iznosi 6.50. Također, predloženo je da svi radnici u zdravstvu, koji imaju više od 10 godina radnog staža, automatski dobiju povećanje koeficijenta za 0.20.
Što se tiče satnice, predloženo je da ona bude povećana sa trenutnih 3.40 na pet KM.
Iz sindikata dodaju da Zavod zdravstvenog osiguranja KS ima dovoljno novca kako bi se ispunili njihovi zahtjevi, pa navode da, neovisno o Finansijskom planu za 2025. godinu, prema njihovim izvorima, na računu Zavoda je više od 190 miliona KM slobodnih sredstava.
– To znači da naši zahtjevi nisu problem i da se ima odakle izdvojiti jedan dio sredstava za povećanje plaća radnicima u zdravstvu. Ono što želim naglasiti jeste da će sindikat i dalje insistirati da se poboljša zdravstvena usluga prema pacijentima u KS i da se ojača javno zdravstvo koje je dovedeno u tešku situaciju. Istina, neke stvari u posljedenje vrijeme počele su se mijenjati na bolje, a to je rezultat stalnog pritiska sindikata.
Što se tiče Vlade KS i menadžmenta ustanova, oni ništa ne rade na poboljšanju stanja u javnom zdravstvu. U takvoj smo situaciji da su sindikati počeli raditi posao menadžmenta i to nam se ne sviđa, ali smo morali preuzeti inicijativu kako bi se stvari počele mijenjati po pitanju usluga, nabavki, tendera, konkursa, zapošljavanja – naglašava Sadiković.
Ako do 24. aprila na postignu dogovor, iz Sindikata radnika u zdravstvu najavljuju protest upozorenja. Nakon toga opcija je i generalni štrajk te sve ono što je, kako nam rekoše, zakonom dozvoljeno.
– Prije toga ispratit ćemo svaki zakonski korak kako ne bismo napravili neki propust. Ponavljam, rok je 24. april, a onda šaljemo dopis za mirenje kada ćemo pripremiti sve naredne aktivnosti, jer ne mislimo da ćemo u periodu mirenja bilo šta postići ako to nije urađeno u toku 40 dana pregovora, jer se radi o političkoj kupovini vremena. Mislim da im ne odgovara trenutak da bilo šta rade što je protivno našim zahtjevima. Vrlo smo ozbiljni, odlučni i vrlo brojni i to Vlada KS treba da zna – napominje Sadiković.
Kaže kako je sindikat napravio kompletan prijedlog novog kolektivnog ugovora i ranije ga uputio Ministarstvu zdravstva i Vladi KS.
– Na prvom sastanku potpisali samo protokol o pregovorima i iskreno smo očekivali da ćemo, s obzirom na to da novca ima i da je stanje u Vladi tako kakvo jeste, bez napora poboljšati nešto i nastaviti dalje sa radom. Međutim, oni su zakazali sastanak sa menadžmentima javnih zdravstvenih ustanova, gdje su oni iznijeli neke svoje stavove po pitanju kolektivnih ugovora, što se do sada nikada nije desilo. Mi smo i to prihvatili, odgovorili na pitanja menadžmenta i primili k znanju neke njihove primjedbe.
Menadžmenti bi ustvari najviše voljeli kada bismo sve riješili kolektivnim ugovorom i da je njima lako uraditi pravilnik o radu. Kolektivni ugovor je minimum prava koji mora biti ispoštovan, a svaki menadžment može napraviti pravilnik o radu koji daje povoljnije uvjete radnicima od onih u ugovoru. No nijedan menadžment javne zdravstvene ustanove u KS niti ima volje niti snage da bilo šta poboljša po pitanju statusa radnika u zdravstvu mimo kolektivnog ugovora – pojašnjava Sadiković.
Među zahtjevima menadžmenta javnih zdravstvenih ustanova bilo i 40 sati rada tokom sedmice.
Sadiković kaže da je to razumljiv zahtjev po pitanju Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) i ustanova koje rade u turnusima i dežurama.
– To bi promijenilo i olakšalo neke stvari, ali je zahtjev neprihvatljiv zbog primarne zdravstvene zaštite, jer takvo radno vrijeme ne bi odgovaralo uposlenima u JU Dom zdravlja KS. Vidjet ćemo u kom pravcu će to ići, po svemu sudeći neće biti lako – kazao je Sadiković.