Radnici u zdravstvu sutra izlaze na proteste ispred zgrade Vlade KS

Preporučujemo

Radnici u zdravstvu Kantona Sarajevo sutra izlaze na proteste od 11 do 12.30 sati ispred zgrade Vlade KS, potvrdio je za Faktor Senad Sadiković, predsjednik Sindikata.

Odgovor je ovo Sindikata radnika u zdravstvu nakon što se nisu uspjeli dogovoriti sa pregovaračkim timom Vlade o visini satnice.

- -

Naime, Vlada je 27. augusta predložila je da se radnicima u zdravstvu ponudi satnica 3,25 KM, umjesto traženih 3,70 KM, što je bio zahtjev uposlenih u zdravstvu od samog početka.

Radnici u zdravstvu to nisu prihvatili, navodeći da je ponuda sramotna te da će ukoliko Vlada ne prihvati ponudu satnice od 3,70 KM krenuti sa daljim sindikalnim koracima koji uključuju proteste i generalni štrajk.

– Mi definitivno sutra izlazimo na proteste. Sve je završeno po pitanju toga. Danas sam imao sastanak u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS) koji nas je kompletan podržao. U ovom trenutku 3.000 uposlenika KCUS-a na našoj je strani – naveo je Sadiković.

Iako je pri kraju radni dan, iz Sindikata se ipak nadaju da bi možda mogli u kasnim popodnevnim satima dobiti neku informaciju iz Vlade.

- -

Imamo informaciju da je Vlada još u nekim svojim konsultacijama, pa ćemo vidjeti. Uglavnom mi smo donijeli odluku za izlazimo na proteste, ona je jedinstvena i jasna – kazao je Sadiković.

Podsjetimo, Vlada KS je prošlog četvrtka (5. septembar) objavila da će izaći sa novim prijedlogom sindikatima u narednim danima, nakon što se obave dodatne konsultacije sa Zavodom zdravstvenog osiguranja KS i sa ustanovama na koje se primjenjuje kolektivni ugovor, a kojima implementacija izmjena i dopuna može predstavljati izazov.

Najnovije

Vjetar i dalje raspiruje požar na deponiji kod Sarajeva, situacija je daleko od dobre

Gusti dim sa deponije Krupačka stijena, nedaleko od Vojkovića, jutros je uznemirio stanovnike Sarajeva. Veliki požar izbio je u...