The Guardian upozorava na naoružavanje u RS i veze sa Rusijom: Dodikov put u nezavisnost, opasnost od novog rata u regionu

Preporučujemo

Policija bosanskih Srba kupila je na hiljade novog oružja što je izazvalo zabrinutost zbog namjera regionalne vlade i produbljivanja ruskog utjecaja u podjeljenoj i ekonomskoj depresivnoj naciji, piše The Guardian.

U martu bi trebala stići pošiljka od 2.500 automatskih puški iz Srbije u RS, samo nekoliko nedjelja prije otvaranja novog centra za obuku u kojem se očekuje i posebna uloga ruskih savjetnika.

- -

Oružje stiže u vrijeme nestabilnosti u ovoj zemlji. Dejtonski sporazum je potpisan prije 22 godine, te je podijelio zemlju na dva dijela – RS i muslimanski dio – Federacija BiH. Dogovor je spriječio ubijanje, ali je kreirao etnički podjeljenu politiku. Nacionalne partije imaju veliku moć u svojim podjeljenim dijelovima, korupcija je u porastu dok zemlja ima zvanično najvišu stopu nezaposlenosti mladih u svijetu.

Ranije ovog mjeseca, Evropska komisija predstavila je novu strategiju za region, nudeći “put zasnovan na zaslugama” za članstvo u EU, ali je ostalo nejasno kako Bosna može prevazići duboke probleme.

Srpski nevladni aktivisti, vlada u Sarajevu i zapadne diplomate vjeruju kako će nova naoružana policija biti iskorištena od strane Milorada Dodika, kako bi ojačala njegovu poziciju i uplašila njegove suparnike na izborima u oktobru.

Također, postoji strah kako bi ova vojska mogla biti iskorištena za Dodikove namjere neovisnosti, rizikujući tako novi rat u regionu.

- -

Rusija, koja vidi Dodika kao branu protiv bh. članstva u NATO-u, pružila je jaku podršku za srpske separatiste, dok se Dodik sastao sa ruskim predsjednikom Putinom barem šest puta od 2014. godine.

U ponedjeljak, Dodik je potvrdio kupovinu oružja, o čemu je prvi izvijestio sarajevski medij Žurnal, te je rekao kako namjerava koristiti naoružanu policiju za “borbu protiv terorizma”.

“Radi se o potpuno legitimnoj akciji i nemamo šta kriti”, rekao je Dodik.

“20 godina nismo imali pravo opremiti policiju, tako da smo sada odlučili to uraditi”, dodao je.

Visoki predstavnik Valentin Inzko izrazio je zabrinutost zbog ove pošiljke.

“Volio bih da ova zemlja ima što manje oružja. Ukoliko jedna strana nabavlja ovakvu vrstu oružja, druga će ih također željeti”, rekao je.

Diplomate u Sarajevu kažu da je policija u Federaciji nedavno kupila nekoliko stotina pušaka, ali da većina policajaca u kantonima u FBiH nosi samo pištolje. Inzko kaže kako policija u njegovoj rodnoj Austriji ima tek 400 pušaka.

“Običnim policajcima puške ne trebaju”, rekao je. Milorad Dodik također je govorio i na dan kada je položio vijenac na spomen obilježje ruskom ambasadoru UN-a Vitaliju Čurkinu, čovjeku koji nje prije dvije godine stavio veto na rezoluciju Vijeća sigurnosti UN-a koja bi osudila masakr u Srebrenici 1995. kao genocid.

Dodik je također njegovao odnose s Noćnim vukovima, ruskim motociklističkim klubom usko povezanim s Putinom, koji su pod američkim sankcijama zbog svoje paravojne uloge u sukobu u Ukrajini.

Istovremeno, na ulicama Banjaluke pojavili su se pripadnici paravojne grupe “Srbska čast”, obučavani od strane Rusije.

“To je organizacija mišićavih muškaraca koje vlada koristi za prijetnje i zastrašivanje vlastitog naroda”, izjavio je novinar Aleksandar Trifunović.

“Međutim, ovaj put idu dalje od uobičajenog. Ovaj put djeluju opasno.” Kao argument za naoružavanje policije srpski političari navode napad na policijsku stanicu u Zvorniku 2015. kada je 24-godišnji povratnik Nerdin Ibrić ubio srpskog policajca i ranio još dvije osobe prije nego što je ubijen.

Ali njegovi motivi ostali su nejasni.

Srpska policija ubila je Ibrićevog oca u prvim danima etničkog čišćenja kada je počeo rat 1992. godine. No, budući da je navodno vikao “Allahu ekber”, smatra se terorističkim napadom.

Incident se od tada koristi kao opravdanje za jačanje policijskih snaga.

Na poligonu bivše kasarne u Zalužanima, u blizini Banja Luke, biće otvoren antiteroristički trening centar vrijedan četiri miliona dolara.

Ministar unutrašnjih poslova RS Dragan Lukač je 2015. potpisao sporazum o saradnji s Moskvom, koji je podrazumijeva podršku ruskih stručnjaka u okviru antiterorističke obuke u RS.

Srpski aktivisti opozicije, koji nisu željeli biti imenovani, tvrde kako su ruski savjetnici već stigli u banjalučku regiju u Zalužane te da planiraju novi terminal na lokalnona aerodromu koji bi bio iskorišten kao ruski “humanitarni centar”.

Sličan centar postoji u i Nišu u Srbiji. Američke vlasti sumnjaju da je on čvor ruskih operacija, poput pokušaja državnog udara u Crnoj Gori 216. godine.

Diplomata sa Zapada rekao je da ne postoji “jaki dokazi” do sada da Rusi nešto slično pokušavaju i u BiH.

“Ali, pažljivo posmatramo”, dodao je.

Stručnjak za BiH u Vijeću za demokratizaciju politike Kurt Bassuener rekao je da je povlačenjem stabilizacijskih trupa na brojku od samo 600 i odustajanjem od poslijeratne inicijative za integraciju bosanskih policijskih sila, EU tako ostavila vakuum koji bi rado Rusija popunila.

“Sve dok prepreke za ulazak ne postoje, vrata su otvorena”, rekao je on.

“To je vrišteći politički promašaj koji još uvijek nismo platili”, zaključio je.

(M.I.- I.S.)

Najnovije

Na tržištu BiH: Toksini pronađeni u raženom brašnu porijeklom iz Litve

Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine je putem Sistema brzog uzbunjivanja za hranu i hranu za životinje obaviještena...