RTS i čelnici Srbije o 24. godišnjici genocida: Negiranje genocida i sramotne zahvale Mladiću

Preporučujemo

Danas se  obilježava 24 godine od genocida u Srebrenici. U ovom gradu na istoku BiH u prisustvu više desetina hiljada ljudi bit će održana kolektivna dženaza i ukop 33 žrtve. Najstarija žrtva koja će biti pokopana ove godine je Šaha Cvrk, koja je u vrijeme kada je ubijena imala 82 godine, a najmlađa dječak Osman Cvrk koji je 1995. kada je ubijen imao samo 16 godina.

Statistike pokazuju da su od 8372 osobe koje su evidentirane kao nestale nakon pada Srebrenice do sada pronađeni i ekshumirani ostaci 7119 žrtva. Pronađeni su ostaci tijela još 102 osobe, no oni do sada nisu identificirani jer nisu pronađeni njihovi živi srodnici od kojih bi se uzeo uzorak DNK i usporedio s onim iz pronađenih kostiju.

- -

Međutim, o genocidu kao i do sada ne izvještavaju jednako svi mediji o regionu, a posebno vodeći mediji u Srbiji, kao i oni u entitetu Republika Srpska.

Tako je, RTS – Radio Televizija Srbije na svom portalu objavila da se danas obilježava 24. godišnjica “zločina u Srebrenici”, istovremeno prenoseći da će se na Petrovdan odati pošta stradalim Srbima, kao i to da na današnjoj komemoraciji neće biti prisutan niko od zvaničnika Srbije.

Da je urednička politika vodećeg javnog emitera Srbije samo sljedbenik aktuelne politike ove države, svjedoči i činjenica da je premijerka Srbije Ana Brnabić prije samo nekoliko dana na Jahorini, nakon samita Procesa saradnje u jugoistočnoj Evropi (SEECP), izjavila da neće ići u Potočare.

“Ja ću i ovom prilikom uputiti svoje najdublje saučešće svim porodicama svih žrtava sukoba u BiH, svakako u Srebrenici. Ja nisam pozvana u Potočare, tako da neću ići”, izjavila je Brnabić, te na taj način srebreničke žrtve nazvala “žrtvama sukoba” istovremeno relativizirajući razmjere genocida.

- -

Ovo nije prvi put da Brnabić direktno negira genocid. Javnost je potresla svojim izjavama u decembru kada je za emisiju “Conflict Zone”  Deutsche Welle kazala da ne misli da je zločin koji se dogodio u Srebrenici bio genocid.

“To je bio gnjusni zločin. Ratni zločin. Nisam ponosna na to. To nije učinjeno u ime srpskog naroda i Srbija ne može kolektivno biti okrivljena za ono što se tamo dogodilo”, rekla je Brnabić.

“Srpskom narodu želim da čestitam dan oslobođenja Srebrenice. Hvala generalu Ratku Mladiću na briljantno izvedenoj vojničkoj operaciji Кrivaja 95”, napisao je Đukanović uz video ulaska vojnika pod vodstvom ratnog zločinca Ratka Mladića u Srebrenicu.
Lider SNS-a Aleksandar Vučić se do sada ni na koji način nije oglasio po pitanju ove sramotne poruke narodnog poslanika Vladimira Đukanovića.

Sa druge strane aktivisti nevladine mirovne organizacije Žene u crnom u Beogradu su izveli uličnu akciju “Nikada nećemo zaboraviti genocid u Srebrenici”.

Učesnici akcije razvili su na mostu tri velika transparenta na kojima piše “Nikada nećemo zaboraviti genocid u Srebrenici”, “Solidarnost” i “Odgovornost”.

“Ova godišnjica je praćena potpunim ćutanjem, prećutkivanjem, ignorisanjem i tačno se vidi da ovaj režim ne želi da napravi nikakav diskontinuitet sa onim što se desilo devedesetih”, kazala je Staša Zajović, aktivistkinja Žena u crnom.

Organizacije civilnog društva podsjećaju da u Srbiji srebrenički genocid obilježavaju samo one, dok državne ceremonije sjećanja na žrtve nema, kao i da nijedan državnik Republike Srbije od 1995. godine do danas nije Srebrenicu okarakterisao kao genocid.

Zbog toga su Žene u crnom, zajedno sa Inicijativom mladih za ljudska prava u Srbiji i Helsinškim odborom za ljudska prava u Srbiji, uz podršku umjetničkih kolektiva Škart i Dah teatar iz Beograda, izdali zajedničko saopćenje u kome se od nadležnih zahtijeva da se genocid u Srebrenici prizna “ne samo kao jedan od značajnih koraka na putu Srbije ka pristupanju Evropskoj uniji, već prvenstveno kao poštovanje dostojanstva žrtava”, zatim da “predsjednik i premijerka Srbije i svi drugi predstavnici države prestanu sa negiranjem genocida i svih drugih ratnih zločina u BiH i šire”.

Najnovije

Vučić o Rezoluciji o Srebrenici: Čeka nas negativan ishod

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić govorio je večeras o Rezoluciji o genocidu u Srebrenici, te poručio da u izmijenjenoj, finalnoj...