Bio je ovo prvi poraz Rođenih u PLBiH još od 31. oktobra 2020. i gradskog derbija Pod Bijelim brijegom kada ih je Zrinjski savladao s 3:1.

- -

Strateg Feđa Dudić večeras je odlučio odmoriti gro fudbalera koji su iznijeli teret historijskog uspjeha i eliminacije AEK-a, no već u drugoj minuti stigao je hladan tuš.

Luka Kačavenda, koji je danas branio umjesto Slaviše Bogdanovića, napravio je veliku grešku, a Mandić je pretvorio u 0:1 za goste iz Prijedora.

U 15. minuti Zekanović je imao dobru priliku za Rudar. Iz slobodnjaka kojeg je skrivio Osmić, i dobio žuti karton, šutirao je preko gola.

Strijelac vodećeg gola za goste, Nikola Mandić, u 29. minuti se poigrao s odbranom Rođenih, potom uposlio Amoaha koji loptu šalje u mrežu domaćina za 0:2.

- -

Kako je večeras igrao jedini preostali predstavnik BiH u Evropi najbolje govori podatak da je prvu veliku priliku imao u 39. minuti, no Dejanović se nije proslavio završnim udarcem.

Novi hladan tuš za domaće stigao je u 40. minuti kada je Irfan Peljto isključio Melvina Osmića nakon što mu je pokazao drugi žuti karton.

Od početka drugog poluvremena do 58. minute Feđa Dudić je obavio dvije dvostruke izmjene. Strateg Veleža želio se s igračima koji su iznijeli glavni teret revanša s AEK-om upumpati svježinu u svoj tim, no teško je bilo nadoknaditi igrača manje.

Prijetili su Mostarci preko Zeljkovića, koji je imao dobar dalekometni pokušaj. Kasnije su probavali Hasanović i Gregorijević, no Šćekić na golu Rudar je sve to zaustavio, iako je počekom drugog dijela imao grešku sličnu onoj Kačavende s početka utakmice.

Ni gosti nisu bili isključivo fokusirani na odbranu svog gola. Vrijedi izdvojiti pokušaje Santosa, Mandića i Zekanovića, no rezultat se nije mijenjao. Ostalo je 0:2, pa su gosti stigli do prve ovosezonske pobjede.

Rođeni u narednom kolu gostuju u Bijeljini kod Radnika, ali ih prije toga očekuje put u Švedsku i prvi susret trećeg pretkola Konferencijske lige protiv Elfsborga.

Rudar će u četvrtom kolu Premijer lige biti domaćin Sarajevu, a Bordo tim će dočekati na četvrtoj poziciji, dok je Velež nakon večerašnjeg poraza na sedmom mjestu.