Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija (UN) u New Yorku raspravlja o situaciji u Bosni i Hercegovini.
Ruski ambasador pri UN-u Vasilij Nebenzja na njenom samom početku izašao je iz sale, poručivši da ne želi slušati “pristrasni izvještaj” visokog predstavnika Christiana Schmidta.
A nakon što je Schmidt prisutnima predstavio svoj izvještaj o stanju u našoj zemlji, u kojem je, između ostalog, poručio da je situacija s poštivanjem Dejtonskog mirovnog sporazuma u BiH nikad gora, Nebenzja se vratio u salu.
U svom je obraćanju ustvrdio da međunarodna zajednica želi promijeniti unutrašnju arhitekturu zemlje i stvoriti unitarnu državu.
Pokušaje privođenja predsjednika Rs Milorada Dodika, kojeg je krajem februara Sud BiH zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika prvostepeno osudio na godinu zatvora i šest godina zabrane bavljenja politikom, Nebenzja je nazvao provokacijom.
Upozorio je da bi upotreba snaga EUFOR-a za eventualno hapšenje nekoga u zemlji dovelo do haosa.
Predstavnik Kine pri UN-u Geng Shuang pozvao je sve strane u Bosni i Hercegovini da razriješe svoje razlike kroz dijalog.
Međunarodnu zajednicu pozvao je da se ne miješa u unutrašnje stvari BiH te da ne poziva na unilateralne sankcije.
– S obzirom da se radi o suverenoj državi, unutrašnja pitanja BiH njeni narodi moraju da rješavaju nezavisno – istakao je između ostalog Shuang.
Obratila se i Karen Pierce, posebna izaslanica Ujedinjenog Kraljevstva za Zapadni Balkan, upozorivši da je Milorad Dodik najveća prijetnja teritorijalnom integritetu i suverenitetu zemlje.
– Njegovi secesionistički potezi, usvajanje neustavnih zakona, prijetnje usvajanjam antidejtonskog Ustava, predstavljaju direktne prijetnje suverenitetu, teritorijalnom integritetu, nezavisnosti BiH – poručila je Pierce.
Izrazila je nadu da će Bosna i Hercegovina jednog dana moći da ode s dnevnog reda Vijeća sigurnosti UN-a i postane punopravna članica EU.
Navela je kako je Bosni i Hercegovini potrebna pluralistička politika, koja nije prijetnja ni Rs, niti FBiH – nema prijetnje od evropskih integracija ni euroatlantske budućnosti.