Ružnić: Nemamo migrantsku krizu, imamo migrantsku situaciju, a krizu imamo u nadležnim institucijama BiH

Preporučujemo

Premijer Unsko-sanskog kantona Mustafa Ružnić, diplomirani kriminalista i magistar za bezbjednost gostovao je na Face TV, komentirajući velike probleme sa migrantima sa kojima se ovaj kanton susreće već tri godine.

Premijer Ružnić kazao je da su građani Unsko-sanskog kantona oni koji nose najveći teret migrantske krize u našoj zemlji i da su upravo oni najpozvaniji da pričaju o ovoj temi. Prilikom gostovanja osvrnuo se i na malverzacije IOM-a prilikom upravljanja novcem, požara u kojem je izgorio kamp Lipa, odnosu države prema Krajini, međunarodnom i domaćem pritisku, posebno naglasivši da su građani potcijenjeni i da im je učinjena velika nepravda.

- -

-Moramo početi nazivati stvari pravim imenom kada je u pitanju migrantska kriza. NE. Danas mi nemamo migrantsku krizu, mi danas imamo migrantsku situaciju, a krizu imamo u institucijama nadležnim za upravljanje migracijama u BiH-, kazao je Ružnić.

Objasnio je kako su institucije BiH imale 3 godine za pripremu za dolazak migranata, a do danas nije bilo niti jedne reakcije.

-Danas imamo ovakvo stanje jer nam je potrebna politička volja i kontrola finansija za ilegalne migracije-, istakao je.

Kako Ružnić tvrdi, građani USK su postali žrtva migrantskih želja, svjetske politike i ostavljeni od strane nesposobnih institucija ove zemlje da se upravlja migrantskom krizom.

- -

-Dobili smo preko 3.000 krivičnih djela, od najtežih kada su migranti silovali djevojčice sa posebnim potrebama, teških krađa, razbojništva, pokušaja ubistava i ubistava-, naglasio je Ružnić.

Kazao je i kako njihova djeca svakodnevno gledaju kako se migranti fizički obračunavaju i ubijaju, a da su zloglasni kampovi Miral i Bira postali bombe u centru grada.

-Sve u krugu kilometar i po je uništeno. Svaka bašta, svaka vikendica, sve su kuće provaljene. Danas se čude kako to građani Bihaća devedeset i neki dan dežuraju pred Birom i ne daju Biru, a ljudi su za 23 mjeseca preživjeli svaku moguću torturu-, naveo je premijer.

Kazao je kako se u Sloveniji organiziraju vojne straže i to pozdravi Evropa, a kada građani stanu pred Biru i kažu dosta je mi hoćemo svoju slobodu, onda su oni fašisti.

-E onda mi kažemo dosta je ili će se ovo urediti ili ćete imati veliki problem-, oštro je poručio Ružnić.

Ružnić je naglasio i to da niko ne zna koliko je novca došlo za BiH za migrantsku situaciju, te da takve informacije saznajemo samo onda kada neki činovnik iz Brisela objavi na društvenim mrežama koliko je uplaćeno za BiH.

Kaže se da je 91,5 milion eura uplaćeno za BiH,a ne Bosni i Hercegovini.

-Kvaka je u tome što taj novac ne ide na račune institucija BiH. Jedna trećina ide međunarodim organizacijama za administratiranje (IOM i UNHCR), druge dvije trećine se dijele između IOM-a i UN-a i svaka ima svoje podslužbe-, ocijenio je Ružnić.

Dok iz IOM-a tvrde da uredno dostavljaju izvještaje o utrošku sredstava ministarstvu finansija i ministarstvu bezbjednosti, Ružnić kaže da tu niko nikada nije vidio te izvještaje i zapitao je gdje je utrošeno 91,5 miliona eura?

-Primjer je donacija za MUP USK od milion KM od ovih 91,5 miliona eura. Tražimo po specifikaciji vozila i opremu. Dobijemo obavijest i sračunamo po fakturama da nam je ostalo još nekih 200 hiljada KM. Kada smo tražili razliku tih sredstava za još opreme onda smo dobili druge fakture, i to smo javni objavili-, zaključio je Ružnić.

Gostovanje pogledajte u videu

 

SourceIndex.ba

Najnovije

Velike poplave na jugu Brazila, proglašeno vanredno stanje

Broj mrtvih od posljedica jakih kiša u najjužnijoj brazilskoj saveznoj državi Rio Grande do Sul popeo se na 29,...