Šangajska lista: UNSA nije na listi ni ove godine

Preporučujemo

Sinoć, odmah iza ponoći, objavljena je čuvena Šangajska lista, dakle, lista 500 najboljih univerziteta u svijetu.

Ta lista, kao i rangiranje po užim naučnim oblastima, a što je prošle godine uveo Šangajski univerzitet Cao Tun, s nestrpljenjem se očekuje u cijelom svijetu jer je ona dokaz koliko jedan univerzitet stvarno vrijedi.

- -

Univerzitet u Sarajevu se nikada nije našao na toj listi, nema ga ni ove godine.

– Impresivno je da među prvih 100 univerziteta 46 američkih. Nevjerovatno! Harvard je već 16 godina na prvom mjestu. Među prvih 20 je 18 američkih!!! Tu su još Oxford i Cambridge. Nadalje, impresivno je da tako mala Švicarska ima 5 univerziteta među prvih 100, što Švicarsku pozicionira na četvrto mjesto na Šangajskoj listi. Da, čudesna je ta mala Švicarska sa nešto više od sedam miliona stanovnika, u odnosu na SAD sa 320 miliona ili Kinu sa preko milijardu ili Rusiju sa više od 150 miliona, kaže nam prof. dr. Vjekoslav Gerc.

– Što se tiče naših krajeva, Beograd je bolje pozicioniran od Ljubljane i nalazi se između 300-400 mjesta, dok se Ljubljanski univerzitet nalazi između 400-500 mjesta. Znači, Beograd je bolje plasiran, pretekao je Ljubljanu. Hrvati se nisu vratili na Šangajsku listu, jer su prije tri godine ispali sa nje. Svake godine se nadam da ću ugledati Sarajevski univerzitet na Šangajskoj listi, kaže nam dr. Gerc, napominjući da je za uspjeh Beogradskog univerziteta najzaslužniji tamošnji rektor.

-Tvrdim daje to ‘recept’ koji jedino pomaže. Rektor je bio ključan, mnogo se angažovao i to bi trebalo da se desi i kod nas, tvrdi prof. Gerc, koji smatra da se treba formirati ekipa.

- -

 Sve treba uraditi pod njegovim rukovodstvom, ali treba imati jasan cilj i jasan plan da bi Sarajevski univerzitet došao na listu. Mi imamo mogućnosti, imamo pojedince koji samo treba da budu dobro vođeni, i povezani u cjelinu, kaže prof. Gerc, napominjući da rektor treba dati ton svemu, koji će napraviti plan, a ostali će se pridržavati.

Koliko je važna Šangajska lista, ističe prof. Gerc, govori i to da su svi najpoznatiji svjetski listovi već objavili komentare ovogodišnje, prenosi Oslobođenje.

Osnovni kriterijum za rangiranje po naučnim oblastima je broj objavljenih naučnih radova u prestižnim časopisima, dok je na Šangajskoj listi 500 najboljih univerziteta kriterijum za rangiranje broj nobelovaca koji su studirali ili trenutno rade na određenom univerzitetu, broj objavljenih naučnih radova na SCI listi, citiranost radova, uticaj na nauku, uticaj univerziteta u regionu.

Najnovije

Općina Novi Grad izdvojila 100.000 KM: Efendić uručio specijaliziranu obuću za 210 policajaca

Načelnik sarajevske Općine Novi Grad Semir Efendić uručio je danas specijaliziranu obuću policijskim službenicima Policijske uprave (PU) Novi Grad...