Članovi Zajedničke komisije za ekonomske reforme i razvoj Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine održali su danas radni sastanak s guvernerkom Centralne banke BiH Jasminom Selimović i viceguvernerom Centralne banke BiH Emirom Kurtićem o predmetu “Viaduct protiv BiH”.
– Na sastanku su razmijenjene informacije o pravnim i finansijskim posljedicama ovog arbitražnog postupka, posebno u kontekstu ugrožavanja imovine Centralne banke BiH na osnovu presude Općinskog suda u Mostaru, kao i mogućeg ugrožavanja stabilnosti Centralne banke, te monetarne i finansijske stabilnosti Bosne i Hercegovine – saopćeno je nakon sastanka.
Selimović je podsjetila članove Zajedničke komisije kako Centralna banka BiH nije strana u ovom postupku i da su, putem Pravobranilaštva BiH, u zakonom propisanom roku uputili prigovor na rješenje Općinskog suda u Mostaru o zapljeni imovine Centralne banke BiH u tom gradu.
– Guvernerka Selimović istakla je odlučnost rukovodstva Centralne banke BiH da zaštiti imovinu Centralne banke BiH i sačuva monetarnu i finansijsku stabilnost države. Selimović je ponovila i jedinstven stav svih članova Upravnog vijeća Centralne banke BiH da, na osnovu odredbi Zakona o Centralnoj banci BiH, ne izvrši uplatu dijela ostvarene dobiti u iznosu od 244,3 miliona KM na račun Ministarstva finansija i trezora BiH sve dok postoji mogućnost ugrožavanja imovine Centralne banke BiH, a time i stabilnosti ove institucije, kao i monetarne i finansijske stabilnosti BiH – istaknuto je u saopćenju.
Članovi Zajedničke komisije za ekonomske reforme i razvoj uputili su bezrezervnu podršku odlukama Centralne banke BiH i njenog rukovodstva.
– Naglasili su potrebu da se kroz ozbiljan, hitan i efikasan angažman Tužilaštva BiH i Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH, cijeli slučaj ispita u potpunosti, te da se odgovorni za moguću korupciju, nečinjenje i nesavjestan rad adekvatno kazne – zaključeno je.
Općinski sud u Mostaru je donio rješenje o zapljeni imovine Centralne banke BiH u Mostaru zbog procesa prinudne naplate koji je pokrenula slovenačka firma Viaduct nakon dobijenog arbitražnog postupka do kojeg je došlo zbog postupaka Vlade RS-a.
Konačno odgovorili
Šta radi Tužilaštvo BiH po pitanju slučaja Viaduct?
Viaduct potražuje više od 110 miliona KM, a dug raste svaki dan od marta s obzirom na to da je dnevna kamata 9.000 eura.
Vlada RS-a odbija platiti novac iako su se sporazumom između Vlade RS-a i Vijeća ministara Bosne i Hercegovine iz 2017. obavezali da će sve izmiriti.
Vijeće ministara BiH ranije je bilo donijelo odluku o povlačenju sredstava s računa Centralne banke BiH, ali je to spriječio Nermin Nikšić, premijer FBiH, na sjednici Fiskalnog vijeća BiH.