Schmidt predstavio izvještaj u VS UN: U BiH je u toku politička, a ne sigurnosna kriza

Preporučujemo

 

U New Yorku je u toku sjednica Vijeća sigurnosti UN na kojoj je visoki predstavnik Christian Schmidt predstavio svoj izvještaj o stanju u Bosni i Hercegovini.

- -

Schmidt je, između ostalog, rekao kako je u Bosni i Hercegovini u toku politička, ali ne sigurnosna kriza.

Situaciju sa poštivanjem Dejtonskog mirovnog sporazuma u BiH ocijenio je nikad gorom, a sve je, kako je naveo, počelo nakon prvostepene presude predsjedniku Rs Miloradu Dodiku.

Vlasti u Rs, dodaje, tu su presudu iskoristile kao izgovor za poteze ka “de facto secesiji”, u šta je naveo i inicijativu za sastavljanje novog ustava Rs.

– To je kulminacija politika koje se već dugo vremena implementiraju, na šta sam upozorio i u svojim ranijim izvještajima – kaže Schmidt.

- -

Dodaje da se ekonomska situacija blago popravlja, ali da je zemlja u ozbiljnoj demografskoj krizi.

– Bosna i Hercegovina je u najvećoj krizi od Dejtona, ali nema opasnosti od rata – ustvrdio je Schmidt.

Upozorio je na zapaljivu retoriku i uvrede koje pojedini akteri koriste, dovodeći u pitanje opstanak Bosne i Hercegovine u skladu s Dejtonskim mirovnim sporazumom.

– Dejtonski mirovni sporazum je i dalje temelj na kojem se može graditi budućnost Bosne i Hercegovine – potcrtao je u svom obraćanju Schmidt.

Ipak, naglasio je kako to ne znači da se ne može govoriti o potrebnim amandmanima i izmjenama Ustava BiH, koji je sastavni dio Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Naveo je i da prije 30 godina, kada je prekinut rat u Bosni i Hercegovini, niko nije očekivao da će međunarodna zajednica i danas biti ovoliko potrebna.

Završavajući svoje obraćanje, poručio je liderima u BiH da nastave put ka evropskim integracijama.

Međunarodnu zajednicu pozvao je da nastavi s podrškom zemlji i ljudima u Bosni i Hercegovini te da napravi korake da oni ne budu zaboravljeni.

Najnovije

Stiže osvježenje! Krajinović najavljuje kraj toplotnog talasa, ali ne zadugo!

Dok čekamo kišu, građanima ostaje da se zaštite koliko mogu hladovina, rashlađivanje i, što je najvažnije, dovoljan unos tekućine....