Rak prostate treći je po učestalosti i smrtnosti, odmah iza karcinoma pluća i dojke, a prvo takvo maligno oboljenje kod muškaraca iznad 50 godina života.
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), broj pacijenata sa malignim oboljenjima godišnje bilježi rast od otprilike 30 posto, što se predviđa i u narednim godinama.
Primarno za rak prostate u idućim godinama predviđa se najveći rast oboljelih. Prema riječima Seada Sefića, predsjednika Udruženja oboljelih od raka prostate Federacije Bosne i Hercegovine, do 2040. godine predviđa se da će se broj onih koji će oboljeti povećati za 40 posto.
– To znači da će gotovo svaki drugi muškarac oboljeti od raka prostate. Okidači su uvjeti života, stres, nezdrava prehrana, izostanak tjelesne aktivnosti, pušenje, alkohol. Nauka još nije ušla u suštinu razloga koji dovode do nastanka uopće svih karcinoma, ali je blizu da to učini kako bismo svi razumjeli šta se ustvari dešava u organizmu u kojem se počinju razvijati tumorske ćelije – navodi Sefić.
Novembar se širom svijeta obilježava kao mjesec borbe protiv raka prostate, s ciljem podizanja svijesti o ovoj čestoj i potencijalno smrtonosnoj bolesti.
Potrebno je istaknuti važnost ranog otkrivanja, prevencije te pravovremenog liječenja raka prostate kako bi se poboljšali ishodi liječenja i kvalitet života oboljelih.
Poznato je da BiH nema nacionalni program prevencije bilo koje maligne bolesti, pa tako ni karcinoma prostate.
No ovo udruženje je i ove godine najavilo početak Kampanje Movember za 2024. godinu, pod sloganom “Je l’ to još uvijek problem?”
Kampanja je usmjerena na podizanje svijesti o važnosti preventivnih pregleda i ranog otkrivanja raka prostate, čime se želi potaknuti muškarce širom FBiH da redovno provjeravaju svoje zdravlje i koriste mogućnosti besplatnog testiranja na PSA (prostata specifični antigen).
Besplatno PSA testiranje za muškarce starije od 50 godina, ali i one od 45 godina sa historijatom te bolesti u porodici, omogućeno je u pet laboratorija širom FBiH (Sarajevo, Tuzla, Mostar, Zenica i Bihać) prijavom na budihrabar.ba.
Drugi program za besplatni PSA omogućen je u saradnji sa Ministarstvom zdravstva KS, za stanovnike tog kantona.
Na web stranici zivotjeupitanju.ba prijava je omogućena muškarcima od 50 do 69 godina koji nemaju prethodno utvrđenu dijagnozu raka prostate i u posljednjoj godini nisu radili analizu na PSA.
– Udruženje pokušava pratiti svjetski trend i podići svjesnost o muškom zdravlje, raku prostate, ali i testisa kod mladih. Nemamo nacionalne programe prevencije, ali KS, odnosno Ministarstvo zdarvstva KS, je pokrenulo pet preventivnih programa, među kojima je i onaj za rak prostate. Osigurano je 5.000 testova, što je ako uzmemo u obzir činjenicu da bismo u KS trebali testirati 54.000 ljudi, malo testova, no sretni smo da i to imamo. Naš cilj je da testiranje na rak prostate bude obavezno za sve muškarce iznad 50 godina života kao svugdje u svijetu, a ne na bazi dobrovoljnosti kako je to sada – ističe Sefić.
Prema podacima Udruženja, trenutno je na listi čekanja za propisane terapije pri Federalnom fondu solidarnosti 190 oboljelih od raka prostate.
– Ukupno na listi čekanja za propisane lijekove je 1.590 onkoloških pacijenata. Dobra stvar je što su pacijenti iz KS skinuti sa liste, jer je kantonalni zavod zdravstvenog osiguranja do kraja godine za njihove terapije osigurao pet miliona KM. Mi, predstavnici nekoliko udruženja koja okupljaju pacijente, od ponedjeljka (11. novembra) krećemo u razgovore sa kantonalnim vlastima ostalih kantona kako bi i oni svojim pacijentima pomogli. Prvi sastanak je u Tuzlanskom kantonu – kazao je Sefić.