Brine me kontinuirani izazov, posebno od predsjednika bh. entiteta RS Milorada Dodika, ali i od predsjednika Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) Bosne i Hercegovine Dragana Čovića, suverenitetu i teritorijalnom integritetu države BiH, izjavio je Daniel Serwer, američki profesor na Univerzitetu “Johns Hopkins”.
Serwer je u razgovoru za agenciju Anadolija ocijenio aktuelnu političku situaciju u Bosni i Hercegovini, odnose Srbije i BiH i evropski put Bosne i Hercegovine.
– Neke stvari koje se dešavaju svakodnevno u Bosni i Hercegovini su ustaljeno funkcionisanje demokratskog režima. Ali ono što me brine je kontinuirani izazov, posebno od Dodika, ali i od Čovića, suverenitetu i teritorijalnom integritetu države, i to nije nešto normalno – rekao je Serwer.
Istakao je da se Bosna i Hercegovina godinama suočava s ozbiljnim političkim krizama, napominjući da su u budućnosti čak moguće još veće krize i problemi.
– Nisam siguran da je ovo najgore što smo vidjeli, a američka ambasada zaista govori prave stvari. Volio bih da Evropska unija (EU) učini isto – kazao je Serwer.
Naglasio je također da se secesija kojom otvoreno prijete neki političari u bh. entitetu RS ne može desiti mirnim putem bez sukoba.
– Svakako se nadam da se to neće desiti. Mislim da se to ne može dogoditi mirnim putem ili bez velikih pomjeranja stanovništva. Veliki rizik će uslijediti ako Ukrajina bude podijeljena. Tada će Beograd i Zagreb biti ohrabreni da razbiju Bosnu i Hercegovinu – rekao je američki profesor.
Smatra da su Srbija i Rusija u velikoj mjeri odgovorni za “destabilizirajuće ponašanje” Dodika i izazivanje tenzija u Bosni i Hercegovini.
– Dodik ne bi opstao bez podrške Beograda i Moskve. Oni su suodgovorni za njegovo destabilizirajuće ponašanje – istakao je ovaj profesor.
Dotakao se i evropskog puta BiH, napominjući da bh. vlasti moraju što prije provesti odluke Evropskog suda za ljudska prava ako žele napredovati na putu prema EU.
– Mislim da Bosna i Hercegovina ne može implementirati acquis communautaire (pravna stečevina Evropske unije) ili uspostaviti sistem koji ispunjava kopenhaške kriterije bez implementacije odluka Evropskog suda za ljudska prava. Napredak će biti spor dok se to ne dogodi – rekao je.
Na kraju je ocijenio i rad aktuelnog visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta, istakavši da bi trebao vratiti autoritet koji je ranije imao visoki predstavnik.
– Schmidt je po mom mišljenju napravio ozbiljne greške, posebno u promjeni pravila za brojanje glasova nakon izbora. On treba da vrati autoritet koji je ranije imao visoki predstavnik. Zbog toga mora biti oprezan i osigurati da ima podršku i EU-a i SAD-a. Sumnjam da bi dobio podršku EU-a za zabranu djelovanja nekih političara, koliko god bih lično volio da se to uradi – kazao je Serwer.