Sidran u Pressingu: Ne uzimam za ozbiljno ovu aferu, ovu psihozu koja se događa u RS-u

Preporučujemo

Akademik, književnik i scenarista, Abdulah Sidran gostovao je večeras u emisiji Pressing na N1 gdje je govorio o mnogim temama, od oporavka nakon koronavirusa do aktuelne političke situacije u BiH.

“Opširno je kazivati i nije pametno neku vrstu neraspoloženja. Treba znati da korona nije stvar dječijih bolesti da to bude i prođe, ona ostavlja žestoke posljedice. Što je čovjek stariji, one su sve teže. Život je znatno teži nego kod normalnog organizma. Ono što sam ja preživio je čudo i mogu da kleknem i zahvalim Bogu. Živim, krpim, starost po sebi nosi jedno teško i ružno osjećanje društvene izlišnosti iz čega proizilaze onda i politički i društveni stavovi.  Ja to radim da bih pobijedio osjećanje izlišnosti, makar stvarao iluziju. Iluzija je korisna nekada. Uvjeriš sebe da si negdje nečemu potreban, ako funkcioniše mozak, u mojim godinama čovjek stekne znanja i iskustva koja je objektivno šteta ne podijeliti sa mlađima i sa onima koji imaju poluge vlasti“, kazao je  Sidran, navodeći da je u kulturi Sarajeva prisutan od 15. godine, dodavši: “znam sve oblike funkcionisanja društvenih sistema u kulturi i mislim da bih mogao biti koristan u ovim godinama po pitanjima oko kojih se danas nepotrebno sukobljavamo”.

- -

Kaže da je davao konkretne prijedloge političarima, ne birajući stranke.

“Teško je pobijediti sebe pa vjerovati u suprotno. Ja bih mogao navoditi neke konkretne, deset godina, ne birajući adresu. Koja god je stranka, koji god je čovjek, nosim neki prijedlog, napisao sam dopune zakona o zaštiti kulturnog naslijeđa. Gdje sam predložio da se ovome što piše u zakonu doda samo jedna rečenica kojom bi se pod državnu zaštitu stavilo i nešto što je duhovno naslijeđe u šta bi bila uvedena imena značajnih događaja i ličnosti iz historije. Time bi se taj problem imenovanja ulica, škola i institucija koji je trajni podigao iz plićaka mjesnih zajednica na jednu relevantnu komisiju“.

Komentarisao je i trenutno stanje u Republici Srpskoj i najave o kriminalizaciji klevete.

“Ja ne uzimam za ozbiljno ovu aferu, ovo stanje, ovu psihozu koja se događa u RS-u zato što je apsolutno svakome jasno da se radi o jednom despotskom, tiranskom režimu u kojem jedna osoba želi da podredi svojim interesima sve. Ja se čudim vašem čuđenju i potrebi da stvarima dajemo drugo osim pravnog obličja. Sve što je moguće gurnuti u pravnu sferu, treba hladnokrvno gurnuti u pravnu sferu, ali od toga praviti temate i okrugle stolove ili u studio dovesti tog kreatora Nacrta zakona… U sferi politike se zna da je to jedan od do sada desetak puta upotrebljenih trikova, prebacivanje težišta sa glavne teme koja se tamo zbiva a to je London i finansijski dug koji pristiže na naplatu. Zar ne bi bilo normalno da se cijela RS digne na noge jer sutra će propasti jer ne može platiti dug!?. Ne vjerujem da će doći do tog zakona, procedure nalažu “to i to”, pa ima i ta javna rasprava koja traje mjesec dana, a sve to vrijeme se rješava problem njenog duga koji je neisplativ i koji dovodi osobu koja time upravlja u situaciju propasti. Treba misliti na to”, ističe Sidran, te iszakao:

- -

“Ne bih volio da me pogrešno shvate kolege novinari čija su auta isparana, kojima se objektivno prijeti kao što ima onih koji čine istinska krivična djela. Odnekle iz Luksemburga, Jasmin Mulahusić je danas napisao: “Smrt Semifu Efendiću”, nema razlike. To su krivična djela i prijetnje umorstvom i ovim i onim. Pitanje je koliko funkcioniše bilo kakav državni aparat da to upakuje u formu. Da li je sad normalno dovesti nekog takvog Mulahusića da obrazlaže zašto je to činio?“, poručio je Sidran u Pressingu i kazao:

“Ja ne vidim da tu ima mnogo novih elemenata, mi se nalazimo u vremenu “interregnuma”, procesa smjene vlasti. Nalazimo se u pravnom labirintu idiotskih zakona i odluka, koji stvari čine tako mutnom da je moguće praviti blokade tamo i gdje se ne smiju praviti blokade. Ovdje se od strane onog koji silazi s vlasti, SDA, pravi nešto što je zakonski nedopustivo. Ja se stalno pozivam na Zakon, međutim to je uzalud ako oni koji treba da provedu zakon su sestrići, amidžići i daidžići i svijet koji nije sposoban da radi posao za koji je zadužen”.

Kazao je i da “zna ponešto o našem zakonodavstvu koje nije ni blizu da se može smatrati ozbiljnim. Govorio je i o tome zašto je SDA bitno da ostane na vlasti.

“Gdje je novac, gdje su moćna preduzeća, gdje su krave muzare? Mi smo znali prije tri mjeseca da će kritični trenutak doći u onom času kad se ti punktovi budu gubili, a ne u ovim formalnim stvarima. Jedno je što se priča, gubitak države, može li “Osmorka” prodati državu za mjesec dana, a ovi je prodaju 30 godina”, kazao je Sidran u Pressingu i poručio:“Osmorka kao da je sa neke staze autom stala na cestu koju je SDA asfaltirala 30 godina i sada su odjednom krivi za sve”.

Kazao je da smatra 2003. godinu kao važnu u transformaciji ili evoluciji političke stranke ka “organizaciji”.

“Ja sam žestok u tome, imam ja neku potrebu da označim 2003. godinu kao važnu u transformaciji ili evoluciji političke stranke ka jednoj organizaciji koja nema ozbiljne veze sa ideologijom, politikom, borbom za opće dobro. Nego jedna klijentistička stranka kojoj nije na pameti opće dobro, nego ono što je oligarhija. Neće dobiti prolaznu historijsku ocjenu. Zato što živimo tako grozno stanje, možda smo već mrtvi samo nam još nokti i kosa rastu. Govorim o državnom smislu postojanja države BiH. Onaj ko je proizveo to stanje, čiji je saldo? Nisam ja pobijedio SDA, nego je SDA sebe porazila svojim aferama, idejama, plitkoumnošću“.

Upitan da prokomentariše nova imena na “Crnoj listi” SAD-a koja su saopćena danas, Sidran je kazao: “Tu ima onaj delikatniji problem o nezakonitom snimanju. Ja ne bih išao u detalje, Amerika zna šta radi. Meni nije ni potrebno da je on na crnoj listi kad je on na crnoj listi svog naroda. Zato što je jedan cijeli državni instrument stavio na uslugu jednoj familiji, jednoj stranci ili oligarhiji. Ništa nam ne znači crna lista nakon toga”, istakao je.

Još je kazao da je aktuelnom članu Predsjedništva Denisu Bećiroviću “šapnuo na uho” da im “broji lične”.

“Šapnuo sam na uho članu Predsjedništva za kojeg sam mnogo agitovao, Denisu Bećiroviću, da im brojim lične. Za mene pod “lične” ide npr. imenovanje ambasadora u UN-u, bivšeg političara Zlatka Lagumdžije. To je za mene teška lična greška“.

Na pitanje zašto je to greška, kaže: “Taj gospodin ima svoj karton. Oni od elokvencije misle da je komptencija. Njegove kompetencije su očitovane u djelima. Žalosno je ako Osmorka ili SDP nisu mogli da postave jaču ličnost. Čak sam dolazio do toga da pomislim da odem na šalter da ispišem iz državljanstva, ali se plaća 2.000 KM. Ne dam da me predstavlja svako u UN-u. To je meni bolno, žalosno“, kazao je Sidran.

Najnovije

U kontrolama na području TK izrečene novčane kazne u iznosu 36.900 KM

Inspektori Porezne uprave Federacije BiH - Kantonalnog poreznog ureda Tuzla, izvršili su u utorak 36 inspekcijskih nadzora na području...