Zbog stanja u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS), oko 4.000 radnika u zdravstvu, od subspecijaliste do higijeničara, koji su članovi Sindikata radnika u zdravstvu Kantona Sarajevo, tužit će Vladu Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH), Vladu Kantona Sarajevo (KS) i Federalno ministarstvo zdravstva.
Nezadovoljni i radnici i pacijenti
Potvrdio nam je to Senad Sadiković, predsjednik, navodeći da je odluku o pokretanju tužbe i krivičnih prijava protiv osnivača te zdravstvene ustanove donio Glavni odbor Sindikata.
– O daljem postupanju naše borbe Sindikat će odlučiti u predstojećim danima – dodaje Sadiković.
Zbog stanja u KCUS-u, kojim nisu zadovoljni ni pacijenti, a ni uposleni, radnici KCUS-a održali su proteste 11. novembra, a za srijedu (20. novembar) najavili su nove ispred ustanove.
Sadiković kaže da će taj dan zatvoriti glavnu kapiju zdravstvenog centra.
– MUP KS i Zavod za hitnu medicinsku pomoć KS su spremni, čekamo još odobrenje Ministarstva saobraćaja KS. Očekujemo dolazak velikog broja uposlenika KCUS-a na proteste. Radnici ne mogu biti zadovoljni kad moraju, zbog nedostatka kadra, prekovremeno raditi, a to im se ne plaća. Nemaju dovoljno opreme, repromaterijala i o tome se šuti. Menadžment je pokazao koliko o svemu tome vodi računa. Naravno, da zbog svega ni pacijenti, oni koji dolaze po zdravstvenu uslugu u KCUS, nisu zadovoljni. Nisu zadovoljni uslugom i to se također mora promijeniti. Odgovorni se ograđuju od svega, pa se pitamo – zašto su se prihvatili zdravstva ako to ne znaju raditi – ističe Sadiković.
Nakon informacija da će KCUS ovu godinu završiti u minusu sa otprilike šest miliona KM, Sindikat je krajem oktobra podnio prema šest nadležnih tijela inicijativu za nadzor nad radom i finansijskim poslovanjem te zdravstvene ustanove.
Inicijativa je podnesena: Ministarstvu finansija Federacije Bosne i Hercegovine, Finansijskoj policiji, Poreznoj upravi, Federalnoj upravi za inspekcijske poslove te federalnim inspektoratima rada i zdravstva.
Sadiković kaže da još nema informacija od nadležnih inspekcija da se nešto po tom pitanju radi.
Sindikat traži i hitno imenovanje stalne uprave KCUS-a, generalnog direktora i Upravnog odbora, ali i primjenu pravilnika na sve zaposlenike i isplatu dugovanja prema radnicima.
– Radnici su odlučili da više neće dozvoliti aktuelnoj vlasti da se bukvalno igra sa najvećom zdravstvenom ustanovom u državi, jer oni to mjesecima rade. “Trojka” pravi razne kombinacije kako bi nastavila raditi isto kao i do sada. Sindikat im neće dozvoliti da to rade preko leđa uposlenika KCUS-a – navodi Sadiković.
I privremeni Upravni odbor za 20. novembar zakazao je sjednicu na kojoj će biti riješeno pitanje generalnog direktora ove zdravstvene ustanove.
Izjavio je to krajem prošle sedmice u razgovoru za Faktor, član UO prim. dr. Dragan Stevanović (SDP). Danas nam je to i potvrdio, dodajući da je sjednica zakazana za srijedu u 16 sati.
U razgovoru za Faktor 14. novembra Stevanović je kazao da, kada je riječ o rješavanju trakavice oko imenovanja generalnog direktora KCUS-a, UO ostaju dvije opcije – da predloži drugoplasiranog na konkursu doc. dr. Alena Pilava ili da imenujemo novog vršitelja dužnosti. Kazao nam je da, što se njega tiče, “zalagat će se da federalnom ministru zdravstva Nediljku Rimcu predlože drugo ime sa liste”.
– Po meni je logično da u srijedu završimo pitanje imenovanja generalnog direktora KCUS-a i ja to mišljenje nisam promijenio. Šta će se na sjednici zaista i dešavati, vidjet ćemo – istakao je Stevanović.
No iz Sindikata smatraju kako time neće ništa postići te da će takav potez privremenog UO samo proizvesti nove tužbe.
– Mi nakon godinu dana želimo u KCUS-u vidjeti stalnu upravu, a ne njihove nove kombijacije koje se kroje u stranačkim klubovima – naglasio je Sadiković.
Ministar Nediljko Rimac oporavlja se nakon nedavnog operativnog zahvata kojem je podvrgnut.
U kratkom telefonskom razgovoru sa novinarkom Faktora kazao je kako će o pitanju izbora generalnog direktora KCUS-a razmišljati kada se vrati sa bolovanja.
Godinu dana KCUS vodi privremena uprava
Podsjetimo, za nekoliko dana navršit će se godina od kako najveću zdravstvenu ustanovu u dražavi vodi privremena uprava.
Prof. dr. Sebija Izetbegović smijenjena je 27. novembra prošle godine sa pozicije generalne direktorice KCUS-a nakon što je to 30. oktobra pokrenuo Upravni odbor ustanove.
Za vršioca dužnosti imenovan je Alen Pilav.
Nakon sprovedenog javnog konkursa Upravni odbor je 28. decembra 2023. za generalnog direktora imenovao prof. dr. Ismeta Gavrankapetanovića, ali sve do danas federalni ministar zdravstva dr. Nediljko Rimac nije dao saglasnost kako bi on preuzeo dužnost.
Rimac je do sada u dva navrata odbio dati saglasnost za imenovanje Gavrankapetanovića, obrazlažući svoj stav time “da Gavrankapetanović nije priložio diplomu o završenom postdiplomskom studiju, nego samo uvjerenje Ekonomskog fakulteta da je uspješno diplomirao u oblasti menadžmenta u zdravstvu”.
U međuvremenu funkciju vršitelja dužnosti obavljala su dva direktora. Prvo Pilav, kojem je šestomjesečni mandat istekao u petom mjesecu ove godine, a onda ga je 28. maja zamijenila prof. dr. Hajrija Maksić, kojoj je u augustu produžen mandat na još tri mjeseca, a istječe 28. novembra.