Nakon informacija da će Klinički centar Univerziteta u Sarajevu (KCUS) ovu godinu završiti u minusu sa otprilike šest miliona KM, Sindikat radnika u zdravstvu Kantona Sarajevo podnio je prema šest nadležnih tijela inicijativu za nadzor nad radom i finansijskim poslovanjem te zdravstvene ustanove.
Inicijativa je podnesena: Ministarstvu finansija Federacije Bosne i Hercegovine, Finansijskoj policiji, Poreznoj upravi, Federalnoj upravi za inspekcijske poslove te federalnim inspektoratima rada i zdravstva.
– Poznata je činjenica da KCUS više od godinu dana, mimo svih zakonskih normativa, funkcioniše na privremenoj osnovi, sa privremenim Upravnim odborom (UO) i v. d. generalnog direktora kojem mandat istječe krajem idućeg mjeseca, tako da još traje saga o izboru generalnog direktora ove javnozdravstvene ustanove.
Privremeni Upravni odbor od dana svog imenovanja, a imenovan je početkom oktobra 2023. godine, kao ni v. d. generalnog direktora ne poduzimaju radnje iz djelokruga poslova za koje su nadležni, kao ni najavljene strukturalne i suštinske reforme KCUS-a koje imaju za cilj promjene od važnosti za funkcionisanje ustanove. Posebna priča je nedostatak kadra i upražnjena, a sistematizovana radna mjesta usljed čega imamo prekovremeni rad i nemogućnost korištenja dnevnog i sedmičnog odmora prema važećim propisima.
O svemu navedenom je i sam privremeni UO KCUS-a više puta govorio u javnosti i medijskim istupima, a u posljednjim javnim istupila smo saznali i za informaciju o višemilionskom minusu KCUS-a. Naime, prema medijskim napisima na brojnim portalima i izjavi člana privremenog UO, u tekućoj godini KCUS je isplatio tri do četiri miliona KM za radnike kojima se nisu ispoštovali radni ugovori, a klinička apoteka KCUS-a je 2023. godinu završila u višemilionskom minusu. Nema doktora na radnim mjestima zbog korištenja slobodnih dana nakon odrađenih dežura, dok medicinskih sestara / tehničara nedostaje 40 posto zbog čega je dosta prekovremenih sati i dežurstava, a što će sve rezultirati minusom KCUS-a od šest do devet miliona KM – navode iz Sindikata.
Dodaju da, ukoliko su medijski napisi tačni, javnost treba znati zbog čega je i kako nastao višemilionski minus i da li su isplate, koje su izvršene, a koje su dovele do višemilionskog minusa, predviđene planom i programom finansija KCUS-a.
– S obzirom na navedeno, a imajući u vidu djelatnost KCUS-a i činjenicu da zbog nastalog minusa u poslovanju postoji mogućnost, kako ugrožavanja poslovanja i pružanja zdravstvenih usluga, tako i nepoštivanje propisa koji regulišu materijalna prava radnika, tj. mogućnost kašnjenja i nedostatak sredstava za isplate po osnovu radnog odnosa smatrali smo za potrebnim upoznati vas sa našim saznanjima kako bi, u okviru svojih nadležnosti, provjerili da li su medijski napisi i naša saznanja prije svega tačni, te ako jesu kako bi provjerili zakonitost rada i poslovanja KCUS-a na navedene okolnosti, a prije svega na okolnost zbog čega je i kada nastao višemilionski minus i da li su isplate koje su izvršene, a koje su dovele do višemilionskog minusa predviđene planom i programom finansija KCUS-a.
Da li ustanova redovne izmiruje sve obaveze po osnovu poreza i doprinosa, kao i ostale finansijske obaveze koje ima, koji je broj sistematizovanih, a upražnjenih radnih mjesta, te koliko radnika i koje profesije radnika nedostaje i da li je zbog toga ugroženo liječenje i pružanje zdravstvene usluge na KCUS-u.
Također, da li su prekovremeni rad i dežure uvedeni u skladu sa propisima koji regulišu spomenute radne institute, te da li se plaće i ostale naknade iz radnog odnosa obračunavaju i isplaćuju u skladu sa kolektivnim ugvorima iz oblasti zdravstva objavljenim u Službenim novinama KS i to Kolektivnim ugovorom o pravima i obavezama poslodavaca i radnika u oblasti zdravstva za područje KS, Kolektivnim ugovorom o pravima i obavezama poslodavaca i radnika u oblasti zdravstva u području djelatnosti zdravstvene zaštite na području KS i Kolektivnim ugovorom o pravima i obavezama poslodavaca i radnika u djelatnosti medicinskih sestara i tehničara svih profila i nivoa obrazovanja na teritoriji KS, kao i da li su interni akti KCUS-a usklađeni sa navedenim kolektivnim ugovorima.
Cijeneći navedeno, a imajući u vidu da nastali višemilionski minus KCUS-a može utjecati na ostvarivanje prava pacijenata i materijalnih prava radnika KCUS-a iz radnog odnosa, obraćamo vam se da, u okviru svojih nadležnosti, izvršite nadzor nad finansijskim poslovanjem KCUS-a i nadzor nad primjenom finansijskih i poreznih zakona i podzakonskih akata koje smatrate relevantnim u konkretnom slučaju, kao i propisa koji regulišu prava pacijenata i radnika KCUS-a na gore navedene okolnosti i shodno utvrđenom činjeničnom stanju poduzmete odgovarajuće mjere i radnje – stoji u inicijativi Sindikata radnika u zdravstvu KS za nadzor rada i finansijskog poslovanja KCUS-a.