Općinski štab civilne zaštite održao je vanrednu sjednicu nakon što su se u javnosti pojavile informacije o pojavi zarazne bolesti leptospiroze koju prenose glodari.
Sjednici štaba prisustvovali su predstavnici Zavoda za javno zdravstvo KS prim. dr. Anisa Bajramović, voditeljica radne jedinice za epidemiologiju i dr. Anes Jogunčić, specijalista epidemiologije, vođa tima higijensko epidemiološke službe za Općine Novi Grad i Novo Sarajevo.
Kako navodi načelnik Općine Novi Grad Semir Efendić, iako općina nije dobila nikakve zvanične informacije od zdravstvenih ustanova KS o pojavi epidemije, već smo informacije saznali iz medija kao i ostali građani, na sjednici štaba predstavnici Zavoda za javno zdravstvo konstatovali su potvrđene slučajeve ove zarazne bolesti kao i činjenicu da njezina pojava dolazi kao posljedica neredovne deratizacije koja se u Kantonu Sarajevo nikako nije vršila dvije godine.
Na sjednici štaba CZ usvojeno je nekoliko zaključaka i naredbi u cilju što efikasnijeg prevazilaženja nastale siutacije i gašenja epidemije kao i njezinih uzroka. Između ostalog zaključeno je:
Da se od KJKP Rad zahtijeva pojačana frekvencija odvoženja komunalnog otpada, po mogućnosti svakodnevno, iz naselja Dobrinja i Alipašino Polje gdje su evidentirani slučajevi zaraze, sve dok broj slučajeva zaraze ne bude 0.
Da se od KJKP Park zahtjeva hitno košenje zelenih površina u naseljima koje još nisu pokošene a koje onemogućavaju efikasnu deratizaciju javnih površina koju vrši Ministarstvo zdravstva uz nadzor Zavoda za javno zdravstvo, a putem ovlaštenih firmi kojima je taj posao dodijeljen.
Data je naredba da svi upravitelji zgrada izvrše hitnu vanrednu deratizaciju stambenih i poslovnih objekata, a radi potvrđene pojave zarazne bolesti čiji prenosnici su glodari, koja će se u konsultaciji sa Zavodom za javno zdravstvo ponavljati u više navrata dok broj slučajeva ne bude sveden na nulu.
Upravitelji su također obavezani da izvrše pregled i čišćenje podrumskih prostorija u objektima kolektivnog stanovanja Pozivaju se građani da obavijeste Zavod za javno zdravstvo direktno ili putem mjesnih zajednica o svim slučajevima gdje primjete glodare kako bi se aktivnosti deratizacije mogle usmjeriti prema mikrolokaciji.
Nažalost, dugogodišnji nemar i zapušteno stanje komunalne privrede u Kantonu Sarajevo moralo je prije ili kasnije rezultirati pojavom i zaraznih bolesti. U ranijim godinama Općina Novi Grad je bila prinuđena i putem civilne zaštite organizirati košenje zelenih površina upravo zbog pojave glodara i zmija pri čemu je visina trave iznosila i metar.
Slike kontejnera zatrpanih smećem postale su svakodnevnica, ne samo u našoj općini nego u cijelom kantonu, a činjenica da se dvije godine potpuno prekinula deratizacija u Kantonu Sarajevo više je nego skandalozna. Život u kantonu Sarajevo sa ovakvom komunalnom privredom postaje nepodnošljiv, a umjesto poboljšanja stanje je iz godine u godinu lošije. Isto je i u zdravstvu, obrazovanju, i brojnim drugim oblastima.