Skupština HNK usvojila sporni zakon, uvode zamjenika komesara policije

Preporučujemo

Skupština HNK na vanrednoj sjednici u Mostaru je uprkos protivljennu opozicije po skraćenoj proceduri usvojila izmjene i dopunama zakona o MUP-u i policijskim službenicima HNK.

Time će ovaj kanton nakon višegodišnje blokade dobiti komesara policije, ali i jedini u državi pored komesara imati zamjenika komesara policije, po modelu federalnog nivoa.HNK je prvi kanton koji će imati komesara i zamjenika komesara, što mnogi tumače kao novi potez po etničkim linijama za kontrolu policije.

- -

Usvojen je i amandman da se izvanredno činova je može vršiti devet mjeseci od dana usvajanja. Ministar MUP-a HNK Slađan Bevanda kaže kako se ovim zakonom rješava statusno pitanje policajaca.

“Kroz vrijeme se pokazalo da zakoni koji jesu na snazi, da nisu dovoljno dobri da stvaraju blokadu. Činjenica je da dugi niz godina nismo imali dužnosnika komesara policije HNK k da je MUP blokiran na svaki mogući način. Iz tih razloga nam nedostaje 235 policijskih službenika, ako oko 60 ih treba otići u penziju, a još rade, te da nedostaje časnika u svim činovima u strukturi policijske hijerarhije. Činjenica je da od 2018. godine nemamo komesara i da zbog toga MUP otežano funkcionira”,rekao je ministar Bevanda.

Iz svih razloga kako kaže kroz duga pravna promišljanja se došlo do zaključka da su izmjene zakona nužne da bi se MJP deblokirao i da bi se nastavilo raditi u punom kapacitetu.

Pojašnjava da se zakonom o policijskim službenicima koji je jednokratan rješava nepravda koja je urađena policijskim službenicima koji nisu mogli napredovati.

- -

On će omogućiti da se izvršiti njihovo izvanredno činovanje i da se taj dio problema izbalansira krajem godine. Tvrdi da se uvođenjem funkcije zamjenika komesara policije ne uvodi paralelna politička policija i da se ne mijenja apsolutno ništa u smisli operativnog rukovođenja policijom.

Najnovije

Epilog ogromnog skandala u Velikoj Britaniji: Hiljade ljudi primile su krv zaraženu HIV-om i hepatitisom, sad će dobiti – odštetu

Britanija će platiti više od 12,7 milijarda dolara odštete hiljadama pacijenata, sedamdesetih i osamdesetih godina liječenih krvlju zaraženom HIV-om...