Slučaj Viaduct: Rješenja nema na vidiku, jedino se zna da je dug od 1. marta narastao za tačno 774.000 eura

Preporučujemo

O slučaju Viaduct u javnosti se intenzivno počelo govoriti od marta. Vijeće ministara Bosne i Hercegovine je na nekoliko sjednica imalo ovaj problem na dnevnom redu, u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine su donosili zaključke, institucije su se oglašavale, zvaničnici obećavali i prijetili, pa ipak do danas niti je šta riješeno niti se zna kada će biti riješeno.

Jedino što se dešava jeste da je od 1. marta do jučer, 26. maja, dug po osnovu dnevnih kamata narastao za tačno 774.000 eura ili 1.513.781 KM, pa danas dug prema slovenačkom Viaductu iznosi 111.667.164 KM (111,6 miliona KM, radi lakšeg čitanja).

- -

Radi se o dugu nastalom po osnovu arbitražnog spora koji je pokrenuo Viaduct, a zbog poteza Vlade RS-a u vezi sa koncesijama za izgradnju hidroenergetskog sistema na Vrbasu. Vlada RS-a se sporazumom sa Vijećem ministara BiH iz 2017. obavezala da će bezuvjetno preuzeti sve obaveze, ali to sada ne želi učiniti.

Institucije BiH su zbog toga kolateralna šteta jer u međunarodnim sporovima država BiH je strana. U opasnosti i problemima su se našla sredstva Agencije za pružanje usluga u zračnoj plovidnbi Bosne i Hercegovine (BHANSA) i imovina Centralne banke Bosne i Hercegovine.

Oni koji bi trebali naći pravi način za izmirenje duga to još ne čine.

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine je postupilo po želji SNSD-a pa je u nacrt budžeta institucija BiH za ovu godinu uvršteno da dug bude plaćen od dobiti Centralne banke Bosne i Hercegovine.

- -

Iz Centralne banke su bili izričiti – novac ostaje pod ključem sve dok je ugrožena imovina banke i monetarna sigurnost BiH.

To je bio jedan od razloga što je Predsjedništvo Bosne i Hercegovine vratilo budžet Vijeću ministara BiH na doradu. Ali od dorade još nema ništa.

Zastupnički dom Paralmentare skupštine BiH je prošli mjesec donio zaključke da novac za dug bude izmiren od novca namijenjenog za kupovinu zgrade Uprave za indirektno oporezivanje BiH. Ova zgrada poznata je pod imenom “kumovska zgrada” jer se kao jedini ponuđač dosad javljala firma čiji je vlasnik Mile Radišić, kum predsjednika RS-a i lidera SNSD-a Milorada Dodika.

O tome će Vijeće ministara BiH raspravljati danas, barem je tako bilo planirano. Ali teško da će ovo i proći ako se ima u vidu da bagerima (ne)pometeni SNSD i dalje ima ministre u Vijeću ministara koji zasigurno neće ići na štetu projekta kupovine zgrade za UIO. Jedan od tih ministara Srđan Amidžić drži sektor finansija i trezora.

U slučaj se uključilo Tužilaštvo BiH uz jedan od uobičajenih odgovora – dopis je zaprimljen i dat u rad postupajućem tužiocu.

Slučaj Viaduct je još jedan ćorsokak u koji je zapala aktuelna državna vlast. Kada i kako će se izvući, i hoće li, teško je reći. Jedino je sigurno da će dug već sutra biti veći za još 9.000 eura.

Najnovije

Žestok okršaj novinarke i ministra u Vladi KS: Ministar s kožnom jaknom i rečenicom ‘pitajte direktora’

Dok ulice glavnog grada Bosne i Hercegovine preplavljuje neugodan miris nemara, a stanovnici uz kafu u baštama dijele prostor...