Smajić na obilježavanju 31. godišnjice zločina u Kalinoviku: Zašto šuti Visoki predstavnik o kršenju Aneksa 7 Dejtonskog mirovnog sporazuma i diskriminaciji Bošnjaka?  

Preporučujemo

Džemal Smajić, delegat (Stranka za BiH) u Domu naroda Parlamenta Bosne i Hercegovine prisustvovao je danas obilježavanju 31. godišnjice zločina nad Bošnjacima u Kalinoviku, kazavši kako mu je žao što državni ministri koji su jučer bili prisutni na paradi i govorili o diskriminaciji i ljudskim pravima, nisu došli na današnje obilježavanje. Prisutne je podsjetio na član 5. Aneksa 7 u kojem stoji da porodice nestalih imaju pravo od domaćih institucija na informacije o tome gdje su kosti njihovih najmilijih ali da visoki predstavnik ne reaguje na to, kao ni na svakodnevno zastrašivanje povratnika.

Objavu prenosimo u cjelosti:

- -

Danas sam prisustvovao i obratio se na obilježavanju 31. godišnjice zločina nad Bošnjacima u Kalinoviku. Čast mi je da poselamim porodice, rodbinu i komšije onih koji su 1992– 1995 godine na ovim prostorima mučki ubijani, prognani, silovani od strane agresora iz Srbije i od komšija Srba. Zaista je teško pred vama govoriti, jer vi ste ti koji ste najpozvaniji i imate pravo na to da govorite. No, vidjeli ste jučer u Sarajevu kako državni ministar i zamjenica ministra za ljudska prava na nekoj paradi, na koju su došli da daju podršku, govore o diskriminaciji i ljudskim pravima. Zašto nisu došli danas ovdje da govore pred vama o diskriminaciji o ljudskim pravima? I, zašto danas ovdje nije visoki predstavnik, jer on dobro zna, a mi mu poručujemo sa ovog mjesta da znamo i mi, koje su odredbe Aneksa 7 Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Podsjećam vas da se u tački 1., stav 2. govori o povratnicima, njihovim pravima, ali i o tome kako niko ne smije biti diskriminisan na području manjeg bosanskohercegovačkog entiteta.

Zna visoki predstavnik dobro da mi znamo, da u članu 5 Aneksa 7 Dejtonskom mirovnog sporazuma, se govori o nestalima, o onima koje mi ovdje danas još uvijek nakon 31.godinu tražimo. U članu 5. Aneksa 7 eksplicite stoji „da porodice nestalih imaju pravo od domaćih institucija na informacije o tome gdje su kosti njihovih najmilijih, njihovih srodnika, ali ne reaguje visoki predstavnik na to! Ne reaguju ni oni političari koji su jučer reagovali, danas ih ovdje i nema. Mi Bošnjaci imamo širok prag tolerancije, ali neka se ne zavaravaju, mi smo dobro svjesni koja se diskriminacija provodi nad nama Bošnjacima, posebno u manjem bh.entitetu.

Sam ovaj mural ratnom zločincu osuđenom za genocid koji smo vidjeli u Kalinoviku, krši Član 1. Aneksa 7 jer se tu kaže: „da povratnici ne smiju biti zastrašivani, da imaju pravo na život i pravo na integraciju.”

- -

Svi u BiH moramo se držati jasnih činjenica, Bošnjaci nisu stradali, nego su ubijeni, protjerani, silovani i zna se od koga – agresora iz Srbije i od komšija Srba.

Zato, zaista mi je teško govoriti pred vama, jer ono što vi znate, s čime liježete svaku noć, nije lahko, pitanje je za sve naučne analize kako to ljudski organizam sve izdrži.

Najnovije

Dodik sazvao sastanak u Doboju uprkos potjernici

  Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, protiv kojeg je Sud Bosne i Hercegovine raspisao potjernicu zbog nepoštivanja odluka Ustavnog suda...