Socijaldemokrate u EU traže jači angažman u BiH

Preporučujemo

Socijaldemokrati u Evropskom parlamentu će na današnjoj sjednici zatražiti jači angažman Evropske unije u zaštiti teritorijalnog integriteta Bosne i Hercegovine, poručeno je iz ove parlamentarne grupe uoči plenarne sjednice u Strazburgu, na kojoj će se raspravljati o situaciji u BiH.

Grupa Socijaldemokrata upozorava kako je zemlja u dubokoj političkoj krizi, koja bi mogla dovesti čak i do njenog raspada.

- -

Ističu kako član Predsjedništva BiH iz reda srpskog naroda potiče separatističku agendu, sedmicama bojkotuje rad centralnih institucija na državnom nivou, te je najavio i detaljan plan za stvaranje paralelnih institucija u entitetu Republika Srpska, uključujući i vojsku.

“To je u potpunoj suprotnosti sa Dejtonskim mirovnim sporazumom koji je prije 25 godina okončao rat”, upozoravaju parlamentarci.

Potpredsjednik grupe Pedro Marques je uoči sjednice izjavio da se 25 godina nakon kraja rata BiH nalazi na “rubu raspada” i da bi Dodikova najava povlačenja RS iz BiH “mogla označiti povratak nasilja 90-ih”.

“Scenarij koji moramo izbjeći”, podvukao je.

- -

Optužio je EU da nije bila dovoljno aktivna u smirivanju krize, a u međuvremenu su se lideri sa “autoritativnim sklonostima”, kao što su mađarski premijer Viktor Orban ili slovenski Janez Janša, sastajali s Dodikom “u znak podrške njegovim nacionalističkim stavovima”.

“Igraju se s vatrom. To je neprihvatljivo”, istakao je Marques, dodavši kako EU ne smije ostati nijema na to.

“EU mora odigrati mnogo jaču ulogu i upotrijebiti sve instrumente na raspolaganju, uključujući pritisak i sankcije, kako bi se sačuvali teritorijalni integritet BiH, zajedništvo i mir. Kao socijalisti i demokrate ponavljamo snažnu podršku za suverenitet, teritorijalni integritet i neovisnost Bosne i Hercegovine, kao i njenu evropsku budućnost unutar EU”, zaključio je.

Parlamentarac Dietmar Koester koji je nedavno boravio u posjeti BiH u društvu parlamentarke Tineke Strik, kazao je da su tenzije u zemlji “ogromne” i da se bez sumnje radi o najvećoj političkoj krizi od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, za šta je izravno okrivio Milorada Dodika kao jedinu odgovornu osobu.

“Njegov cilj je da rasformira bh. institucije na državnom nivou i osnuje vlastitu vojsku, sudstvo i upravu za indirektno oporezivanje u Republici Srpskoj”.

Istakao je nezadovoljstvo bh. građana u EU, upozorivši da povjerenje u EU opada.

“Očekuju više konkretnih koraka ka stabilizaciji države. EU mora ojačati demokratski pristup u kojem svi, bez obzira na njihovu etničku pripadnost, moraju imati ista prava. Civilno društvo treba biti uključeno u proces promjena, posebno u institucionalne i izborne reforme, što bi bilo vrlo važno za izbore iduće godine. Moramo podržati BiH da održi jednake, slobodne i poštene izbore”, naglasio je Koester i zaključio:

“Ne može se prihvatiti secesija koju planira političko liderstvo Republike Srpske. Kako bi podržala suverenitet i teritorijalni integritet države utemeljen na vrijednostima i demokraciji, EU bi trebala uvesti ciljane sankcije političkoj klasi Republike Srpske”.

Najnovije

Odgođeno glasanje o Rezoluciji o genocidu u Srebrenici

Generalna skupština Ujedinjenih nacija trebala je 2. maja da se izjasni o Rezoluciji o genocidu u Srebrenici, ali je...