Sin Aide Hrnjić je autističan i postao je dio EDUS programa kada je imao godinu dana i osam mjeseci. Tada je imao samo šest vještina. Ove jeseni, Anur puni šest godina i spada u visoko funcionalnu djecu sa autizmom. Počeo je govoriti, ima razvijenu motoriku.. a edukatori ovog programa su ga naučili kako razmišljati i šta uraditi u određenom momentu, šta je socijalno prihvatljivo, a to je izuzetno bitno za djecu koja se bore sa autizmom i njihove roditelje.
Ipak, čini se da 3. septembar neće donijeti početak školske godine i za djecu koja pohađaju ovaj program. I dok će roditelji ostale djece sa blagim strahom i uzbuđenjem ispratiti svoje mališane na prvi čaš, roditelji djece sa poteškoćama u razvoju u Kantonu Sarajevu neće imati tu privilegiju.
Ministarstvo za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo na čijem je čelu Elvir Kazazović, nije obezbijedilo finansijska sredstva i osnovne uslove za rad.
Aida nam kaže da su edukatori EDUS-a razgovarali nedavno sa resornim ministrom Elvirom Kazazovićem i premijerom Kantona Sarajevo Ademom Zoljem, te je obećano da će se ova situacija riješiti. Ali, do toga nije došlo.
„Summa summarum je da ni naši edukatori EDUS-a nisu dobili platu za prethodna dva mjeseca koja su radili. Nije verificiran ni model prema kojem bi se trebalo raditi, nije raspisan konkurs za edukatore, nije potpisan ni ugovor“, ogorčeno nam kaže Aida.
Ogorčeno jer ovo nije prvi put da se roditelji djece sa poteškoćama u razvoju u Sarajevu susreću sa ovim problemom.
Nedostatak sredstava uzrokuje mali broj djece u vrtićima
U vrijeme mandata sada već bivšeg premijera KS-a Elmedina Konakovića, desila se ista situacija u septembru prošle godine, kada djeca 4. septembra također nisu krenula u školu, a zatim i u januaru ove godine.
U susret su tada izašli predstavnici Općine Novo Sarajevo te je jednoglasno izglasano da se zgrada na Grbavici dodjeli na korištenje Centru Vladimir Nazor kako bi se radilo po EDUS programu. Zanimljivo da je javnom sektoru tada trebalo čak osam mjeseci da se uputi zahtjev Općinskom vijeću.
Sličan problem imaju i oni koji djecu sa poteškoćama u razvoju žele upisati u vrtić.
Vrtić „Sunce“ u Mjedenici prima samo 19-ero djece. Razlog je nedostatak sredstava.
„Za vrtić je potrebno platiti dodatno asistenta kojeg plaća roditelj, što je dodatno 500 maraka. Jako velik račun. A da ne pričam o tome da mnoge mame onda moraju dati otkaz na poslu, jer ne mogu u isto vrijeme i raditi i voditi djecu na toliko aktivnosti i brinuti se o njima“, objasnila nam je Aida.
Mnogobrojni su problemi roditelja i djece sa poteškoćama u razvoju, a čini se da nadležni nemaju rješenje.
Neki dobivaju nove kompjutere, drugi ne mogu ni jedan čas
Resorni ministar Kazazović je danas na N1 televiziji rekao kako je realan zahtjev Sindikata osnovog obrazovanja i odgoja za povećanje osnovice plate i to do pet posto.
„A za našu djecu – novca nema“, ogorčeno nam je rekla Aida.
„Vlada Kantona Sarajevo je također prije dvije ili tri godine potrošila više od dva miliona na kupovinu tehnologije – kompjutera, tableta, dok naša djeca nemaju gdje da idu u školu“, poručila je ova majka.
I dok većina sarajevske djece će u ponedjeljak razmišljati o odjeći koju će obući kako bi se predstavili u najljepšem svijetlu, te dok njihovi roditelji zabrinuto razmišljaju da li će se uklopiti njihov sin i koliko brzo će im kćerka naučiti osnovne zadatke, Aida ima samo jednu želju. Da njen sin krene u školu kako bi naučio nove vještine snalaženja u okolini i komuniciranja sa ljudima. A očito da nadležni ne mare za osnovne ljudske potrebe, pa ni septembarske želje roditelja i djece.
(Ines Sandžaktarević)