SRUŠEN BOSANSKI SAN Radnici najavili proteste: Novalićeva Vlada pravi teren za prodaju BH Telecoma

Preporučujemo

Protesti u Bosni i Hercegovini su toliko postali moderni, da svakodnevno imamo barem po jedan.

Posljednji najavljeni, jeste onaj iz BH Telecoma, koji nam ruši san o idealnoj slici i radnom mjestu, odnosno uhljebljavanju u to preduzeće, jedno od rijetkih koje nije imalo problema u našoj zemlji. Plate su redovne, godišnji odmor, slobodni dani, regres i niz pogodnosti, koji bi bili normalni da živimo u uređenoj zemlji, ali eto, pošto ovdje ništa nije normalno rad u normalnoj kompaniji predstavljao je san svakog Bosanca.

- -

Na današnjoj press konferenciji predstavnici Sindikata BH Telecoma iznijeli su stav da Vlada FBiH blokiranjem potpisivanja Kolektivnog ugovora za područje telekomunikacija u FBiH priprema teren kako bi u pogodnom trenutku ovu državnu telekom kompaniju prodali probranom kupcu.

Naime, sindikalisti BH Telecoma istakli su kako u učestalim javnim istupima predstavnici Vlade Federacije BiH širenjem neistina i špekulacija oko pregovaranja i potpisivanja Kolektivnog ugovora za područje telekomunikacija, prikrivaju očiglednu namjeru da dodatno umanje zakonom garantovana radnička prava, vrijednost dvije javne telekom kompanije u Federaciji BiH i time naprave teren za prodaju BH Telecoma i HT Eroneta.

Iz Sindikata traže od Vlade FBiH da hitno, a najkasnije za 15 dana, odnosno do 10. februara imenuju drugog šefa pregovaračkog tima Vlade FBiH umjesto dosadašnjeg Zlatka Hurtića i zakažu nastavak pregovora za zaključivanje kolektivnog ugovora. Ukoliko se Vlada FBiH ne oglasi blagovremeno po njihovom zahtjevu, Sindikat BH Telecoma će u skladu sa zakonom pokrenuti štrajk kao i proteste pred Vladom FBiH.

2007. godine razmatrani modeli prodaje BH Telecoma

- -

Podsjetimo, Vlada FBiH od 2007. godine razmatra dva modela prodaje državnog vlasništva u dva telekom operatera, sarajevskom BH telecomu i Hrvatskim telekomunikacijama iz Mostara. Prema prvom modelu, na javnom pozivu bi se ponudila prodaja većinskog vlasništva oba telekoma od 51 posto, a na Sarajevskoj bi se burzi prodavalo od 10 do 15 posto dionica, pri čemu bi Vlada Fedracije zadržala 26 posto BH Telecoma. Drugi model predviđa prodaju BH Telecoma i Hrvatskih telekomunikacija iz Mostara po uzoru na prodaju Hrvatskog telekoma.

Da su Vlasti FBiH spremne na prodaju ovog preduzeća, posebno kada treba da nas dodatno zaduže, govore i pregovori iz 2016. godine.

Da bi dobili novac od MMF-a, Vlada FBiH je spremna da proda oba telekoma, a što je navela u prijedlogu pisma namjere, na 17 stranica teksta, gdje obećavaju reforme.

U skladu s planom Agencije za privatizaciju FBiH, pristupilo se rješavanju statusa preostalih preduzeća u državnom vlasništvu i javnih preduzeća bilo putem restruktuiranja i eventualne privatizacije održivih preduzeća, ili stečaja/likvidacije onih preduzeća koja se ocjene kao neodrživa.

Sindikat BH Telecoma (FOTO: Index.ba)

Sindikalisti BH Telecoma istakli su kako su oni jedini sindikat u javnom sektoru koji sa Vladom FBiH nije zaključio novi kolektivni ugovor ni nakon 18 mjeseci pregovora, te izražavaju sumnje da su predstavnici Vlade u procesu pripreme prodaje BH Telecoma koja bi se mogla desiti veoma brzo.

“Ukoliko se Uprava BH Telecoma usljed pritisaka Vlade FBiH odluči da umanji bilo koje materijalno ili nematerijalno pravo kroz izmjene Pravilnika o radu, prije zaključivanja kolektivnog ugovora, Sindikat će pokrenuti štrajk i proteste odmah ne čekajući reakcije Vlade FBiH na njihove zahtjeve”, rekli su sindikalisti BH Telecoma.

(Merima Druškić)

Najnovije

Na tržištu BiH: Toksini pronađeni u raženom brašnu porijeklom iz Litve

Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine je putem Sistema brzog uzbunjivanja za hranu i hranu za životinje obaviještena...