Šta su na današnjoj sjednici Vijeća sigurnosti UN-a poručili predstavnici Srbije i Hrvatske

Preporučujemo

Na današnjoj sjednici Vijeća sigurnosti UN-a koja je bila posvećena situaciji u našoj zemlji, pored obraćanja visokog predstavnika Christiana Schmidta, predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Šefika Džaferovića, ambasadora Sjedinjenih Država, Velike Britanije, Rusije, Kine i drugih zemalja, na sjednici su se obratili i ambasadori Srbije i Hrvatske.

Srbijanski predstavnik je rekao da je prioritet politike njegove zemlje potpuno poštivanje međunarodnog prava.

- -

Kako je rekao, Srbija vjeruje da svojom aktivnom politikom doprinosi procesu pomirenja u regiji.

“To je najefikasniji način da se očuva mir u regiji. Naša regija ima zajedničku prošlost iz koje moramo učiti. Ističemo naše opredjeljnje teritorijalnom integritetu BiH i teritorijalnom integritetu RS u granicama BiH”, kazao je on.

Istovremeno, dodao je, srbijanska politika prema drugim državama je jasna.

“Eksplicitno smo protiv nametanja rješenja koja nisu dio konsenzusa. Vjerujemo da ključne odluke koje su važne za budućnost trebaju donesene dijalogom tri konstitutivna naroda i ostalih, čime će omogućiti efikasniju saradnju u institucijama BiH”, naglašava srbijanski predstavnik.

- -

Još jednom je istakao opredjeljenje Srbije za mir stabilnosti i pomirenje.

“Ne možemo oživjeti žrtve, ali možemo vratiti povjerenje tako što ćemo dovesti počinioce zločina pred lice pravde”, naglasio je on.

U nastavku se dotaknuo i sankcija koje su lideru SNSD-a nametnule Sjedinjene Države.

“Ne podržavamo sankcije. Srbija ni na koji način neće nametati sankcije svom narodu i predstavnicima srpskog naroda u BiH. Opredjeljenost svih država Zapadnog Balkana za ‘Otvoreni Balkan’ će značajno doprinjeti očuvaju mira i stabilnosti u regiji”, zaključio je predstavnik Srbije.

“Potrebno implementirati princip legitimnog predstavljanja konstitutivnih naroda”
Predstavnik Hrvatske je na današnjoj sjednici Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija govorio o izmjenama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine pozvavši na “legitimno predstavljanje”. Bošnjačke političare je optužio za opstrukcije.

Poručio je Hrvatska podržava teritorijalni integritet i suverenitet Bosne i Hercegovine kao funkcionalne države u kojoj niko neće biti diskriminisan. Naglasio je da je stanje u Bosni i Hercegovini zabrinjavajuće.

“Cijela politička i institucionalna kriza je zabrinjavajuća. Tenzije i opće nepovjerenje uzrokuju secesionističke tendencije i tendencije ka centralizaciji”, konstatovao je.

Ocijenio je da predugo postoji, kako je rekao, nepošteno političko okruženje. Potom je pozvao na izmjene Izbornog zakona.

“Hrvati u Bosni i Hercegovini ne mogu birati svoje legitimne političke predstavnike. Kako bi mogli pošteno participirati, urgentno su potrebne izmjene Izbornog zakona i ograničene ustavne promjene. Potrebno je implementirati princip legitimnog predstavljanja konstitutivnih naroda i omogućiti predstavljanje svih ostalih naroda na principu nediskriminacije”, poručio je predstavnik Hrvatske.

Smatra da je onemogućena potpuna primjena Dejtonskog sporazuma, a kao krivce je istakao i političke predstavnike Bošnjaka.

“Duboko smo zabrinuti zbog bošnjačkih političara koji otvoreno opstruiraju izmjene Izbornog zakona ponašajući se u skladu s mentalitetom ‘pobjednik uzima sve'”, zaključio je.

Pozvao je da se čim prije dođe do konsenzusa po pitanju Izbornog zakona.

Najnovije

Da rezolucije UN išta vrijede, danas ne bi bilo potrebno usvajati rezoluciju o sjećanju na genocid u Srebrenici!

  Da rezolucije Ujedinjenih nacija išta vrijede u pravnom sistemu, danas ne bi bilo potrebe za usvajanjem rezolucije kojom se...