Stalna komisija Bernske konvencije: BiH mora zaštititi gornji tok Neretve

Preporučujemo

Stalna komisija Bernske konvencije (Konvencija o očuvanju evropske divlje flore i faune i prirodnih staništa) Vijeća Evrope je 2. decembra odlučila da otvori predmet i usvoji niz preporuka za Bosnu i Hercegovinu u kojem traži zaustavljanje svih hidroelektrana u sistemu rijeke Neretve i umjesto toga proglasi zaštićena područja.

Nekoliko većih i manjih hidroenergetskih projekata duž gornjeg toka Neretve prijeti da uništi jedan od najdragocjenijih i najvrednijih riječnih sistema u Evropi. Nekoliko vrsta riba kao što su jadranska pastrmka, mekousna pastrmka i pastrmka glavatica su u opasnosti ako ovi projekti postanu stvarnost.

- -

Na ovogodišnjem godišnjem sastanku u Strazburu, Francuska, od 28. novembra do 2. decembra, Stalni komitet je raspravljao o žalbi koju je podnelo nekoliko domaćih i međunarodnih nevladinih organizacija 2020. godine. Nakon žalbe, Bernska konvencija je sprovela organizovala procjenu stanja na licu mjesta koju je sproveo nezavisni austrijski stručnjak dr Gregory Egger u oktobru ove godine. Članovi komisije su se zatim složili da traže od Bosne i Hercegovine da obustavi sve hidroenergetske projekte i umjesto toga proglasi velike dijelove područja zaštićenim područjima.

Komisija je izdala niz preporuka za BiH:

1. Zaustaviti izgradnju hidroelektrane Ulog

2. Zabraniti implementaciju hidroenergetskog sistema Gornja Neretva (…) i ukinuti date koncesije, zbog značajnog negativnog utica, te ukloniti predmetne projekte iz Prostornog plana.

- -

3. Zvanično proglasiti “Gornji tok Neretve” kao usvojenu lokaciju “Emerald mreže” (regionalna ekološka mreža zasnovana na Bernskoj Konvenciji)

4. Zabraniti realizaciju projekata hidroelektrana Glavatičevo i Bjelimić, te ukloniti predmetne projekte iz Prostornog plana.

5. Što se tiče planiranih hidroelektrana duž pritoka Gornje Neretve, obustaviti svako planiranje i izdavanje dozvola za projekte dok se područje službeno ne proglasi usvojenom lokacijom Emerald mreže.

6. Provesti zabranu izgradnje daljih hidroelektrana na kandidatskoj lokaciji Emerald mreže i svim ostalim takvim lokacijama u slivu rijeke Neretve

“Otvaranje predmeta je zaista važan presedan i veliki korak za našu zemlju po pitanju efikasnije implementacije Bernske konvencije”, istakla je Emina Veljović, izvršna direktorica Aarhus centra u Bosni i Hercegovini, jedne od organizacija koje su podnijele žalbu.

“Neretva je jedan od najvrednijih riječnih sistema koji su nam ostali u Evropi. Broj rijetkih i ugroženih vrsta čak nije u potpunosti poznat. Međutim, više od 70 hidroenergetskih projekata ugrožava Neretvu i njene pritoke, što ovaj riječni sistem čini i najugroženijom rijekom na kontinentu. Odluka Bernske konvencije je velika podrška našem cilju da spasimo ovu rijeku”, izjavio je Ulrich Eichelmann iz organizacije Riverwatch.

“Očekujemo da se nadležni donosioci odluka u Bosni i Hercegovini rukovode preporukama koje je usvojilo Vijeće Evrope i da ih bez odlaganja implementiraju”, podcrtao je Redžib Skomorac, pravni savjetnik Centra za okoliš u BiH.

Najnovije

Vlasti Srbije privele zamjenika direktora policije Kosova i četiri policajca: “Odvedeni na razgovor”

Kasno u srijedu, Ministarstvo unutrašnjih poslova Kosova saopćilo je da srbijanske vlasti drže zamjenika direktora kosovske policije i još...