Stiže li tableta protiv covida do kraja godine?

Preporučujemo

Azijske zemlje pohrlile su s naručivanjem najnovijeg potencijalnog lijeka protiv covida-19, a koji je u obliku tablete, iako još uvijek nije odobren za upotrebu.

Prema podacima analitičke kompanije Airfinity, već je najmanje osam zemalja azijsko-pacifičke regije, uključujući Novi Zeland, Australiju i Južnu Koreju, potpisalo ugovore ili su u pregovorima o nabavi lijeka koji proizvodi američka firma Merck.

- -

O tom lijeku razmišlja i Evropska unija. Imunolog Čičin-Šain kazao je jučer u Dnevniku HTV-a da bi “lijek molnupiravir, koji se prima na usta i ljudi ga mogu primiti kod kuće, u Evropskoj uniji i u Hrvatskoj mogao biti dostupan do kraja godine”.

Merck je zatražio odobrenje za hitnu upotrebu od američke Agencije za hranu i lijekove (FDA). Ako mu se ona odobri, ova tableta će postati prvi oralni antivirusni lijek protiv covida.

Naime, kada se pacijentu dijagnosticira zaraza covidom-19, on može započeti terapiju ovim lijekom i dva puta dnevno tokom pet dana uzimati četiri kapsule od 200 miligrama (ukupno 40 tableta).

“Za razliku od vakcine, koja izazivaju imunološki odgovor, molnupiravir ometa replikaciju virusa”, rekao je Sanjaya Senanayake, specijalist za zarazne bolesti sa Australian National University.

- -

Preliminarni rezultati treće faze kliničkih ispitivanja na više od 700 nevakcinisanih pacijenata pokazali su da bi tableta mogla smanjiti rizik od hospitalizacije ili smrti za približno 50%, u poređenju s pacijentima koji su uzimali placebo.

Sudionici su tokom ispitivanja dobili tabletu ili placebo u unutar pet dana od početka simptoma zaraze, a u roku od 29 dana niko od onih koji su dobili molnupiravir nije preminuo, za razliku od osam onih ispitanika koji su primili placebo.

Faze kliničkih ispitivanja

Da bi bilo odobreno, vakcina ili lijek moraju proći kroz tri faze kliničkih ispitivanja. U prvoj fazi sudjeluje manji broj ispitanika, obično između 20 i 100 (ili rjeđe nekoliko stotina) te se njome utvrđuje preliminarna procjena sigurnosti i učinkovitosti lijeka. U drugoj fazi se učinkovitost vakcina ili lijeka testira na većem broju ispitanika, obično između 50 i 300, te se analiziraju različiti načini imunizacije, odnosno primjene doza.

U trećoj fazi sudjeluje najveći broj sudionika – od više stotina do više desetaka hiljada, ovisno o bolesti za koju se razvijaju lijek ili vakcina. U ovom trenutku se određeni kandidat uspoređuje s placebom da bi se ispitala stvarna uspješnost razvijene vakcine ili lijeka te se dodatno testira sigurnost i utvrđuju nuspojave.

Najnovije

Stolac: Radnik poginuo prilikom pada s električnog stuba

Tridesetdevetogodišnji S. S. iz Nevesinja poginuo je jučer u Stocu, prilikom pada sa električnog stuba, potvrđeno je iz MUP-a...