Studenti na protestu u Nišu usvojili “edikt”: “Sloboda nije milost, već osnovno pravo”

Preporučujemo

U Nišu, 1. marta 2025. godine, na studentskim protestima je donesen “Studentski edikt”.

“Studentski edikt” donesen je na velikom protestu, na koji su došli studenti i građani iz mnogih mjesta u Srbiji.

- -

U ovom dokumentu se, u osam odjeljaka, govori o “slobodi”, “državi”, “pravdi”, “mladosti”, “dostojanstvu”, “znanju”, “solidarnosti” i “budućnosti”.

Studenti su napisali u odjeljku “O slobodi” da “Država je zajedničko dobro svih njenih građana. Institucije Srbije moraju služiti narodu i biti temelj poverenja, a ne instrument moći pojedinaca. Zalažemo se za državu u kojoj zakon predstavlja vrhovni autoritet i gde politička funkcija znači službu građanima, a ne privilegiju”.

U odjeljku “O pravdi” su napisali da je “Pravda je osnova stabilnog društva. Nezavisno sudstvo, slobodni mediji i institucije moraju djelovati po zakonu, a ne pod političkim pritiskom. Jednakost prava mora biti stvarnost za svakog građanina Srbije”.

U odjeljku “O mladosti”, napisali su da su “Mladi su pokazali da nisu samo nasljednici Srbije, već njeni ustavobranitelji. Studenti, kao nosioci ove borbe, čuvaju vrijednosti na kojima treba da počiva naše društvo. Mladost Srbije traži sistem zasnovan na trudu i znanju”, piše 021.rs.

- -

“O dostojanstvu” je odjeljak u kojem se navodi “Zalažemo se za društvo u kojem se poštuje dostojanstvo svakog pojedinca. Dostojanstvo podrazumijeva da nijedna osoba ne bude dovedena u položaj poniženja zbog svojih stavova i mišljenja. Srbija u kojoj stručnjaci nisu podcijenjeni i gdje se znanje vrednuje više od poslušnosti, gdje mladi vide nadu u svojoj zemlji”.

U odjeljku “O znanju” pišu da “Tražimo Srbiju koja ulaže u nauku, istraživanje, obrazovanje i kulturu kao prioritete svog razvoja. Univerziteti moraju biti nezavisni centri izvrsnosti, a ne poligoni za kupovinu diploma i političke uticaje”.

“O solidarnosti” su napisali da “putevi naših gradova, od Niša do Novog Sada, od Beograda do Kragujevca, svjedoče o snazi narodnog jedinstva. Ova solidarnost, do sada nepoznata sistemima zasnovanim na razdoru, postaje naš zavjet i naša snaga, koju ćemo braniti i njegovati. Pretvarajući pojedinačne glasove u silu promjene, dokazali smo da Srbija nije skup podijeljenih interesa, već zajednica građana koji dijele viziju budućnosti”.

“O budućnosti” su rekli da “Neka ovaj edikt bude naša obaveza, naše obećanje jedni drugima – da ćemo graditi državu koja će pripadati svima, u kojoj će svako dijete moći da sanja velike snove. Državu u kojoj će pravda i sloboda biti jače od bilo kog pojedinca, u kojoj se vlast neće služiti narodom, već će ona služiti narodu”.

Studenti Srbije neumorno nastavljaju svoju borbu za bolje društvo.

Najnovije

OSBiH pružaju punu podršku u obilježavanju 30. godišnjice genocida u Srebrenici

Oružane snage Bosne i Hercegovine i ove  godine se angažuju na podršci obilježavanja sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici. U periodu...