Studenti nezadovoljni uslovima, Vlada KS zasad ne predlaže rješenje

Preporučujemo

Nezadovoljni uslovima u studentskom centru i studentskim domovima u Sarajevu, studenti su protestovali pred zgradom kantonalne vlade. Uskoro bi mogli ostati bez hrane u menzama, ali i bez električne energije, zbog nagomilanih dugova. U Vladi KS su svjesni da je problem dugogodišnji, a konkretno rješenje ne predlažu.

Prvi susret sa studentskim životom Anela Langić iz Travnika zamišljala je mnogo drugačije. I ljepše. No, realnost u Studentskom domu Bjelave bila je sasvim drugačija.

- -

“Prvobitna soba u koju sam došla aposlutno nema nikakvih uslova. To je bio ženski paviljon, nema toalet u sobama, sve je zajedničko i to je stvarno bila katastrofa, užasno. U većini paviljona je takva situacija, namještaj koji su čak naš roditelji koristili, koji očajno izgleda i u stanju je raspada. U sobama je hladno, grijanje skoro da ne radi, prozori, stolarija ne funkiconiše kako treba, baš je hladno”, priča Langić.

U trokrevetnoj sobi u SD Bjelave inventar je star nekoliko decenija i vidi se da su uslovi loši. U 21. vijeku ovdje žive studenti, bez mokrog čvora i za smještaj jedan student izdvaja nešto više od 100 KM’.

Ostatak troškova, nešto više od 200 maraka, plaća Vlada Kantona Sarajevo, koja je i osnivač Studentskog centra. Studenti osim lošeg smještaja, kažu, imaju i drugih problema. Zbog dugovanja i problema sa imenovanjem direktora, uskoro bi mogli potpuno ostati bez hrane u menzama, ali i bez električne energije.

“Dovoljno je reči samo da su studenti gladni, kako bi se ogromne stvari morale početi mijenjati. Te stvari se nažalost još uvijek ne mijenjaju, niko ništa ne preduzima, studenti to jednostavno ne mogu više da trpe. Gladni su i hladno im je i to se mora promijeniti”, tvrdi Faruk Dević, predsjednik Studentskog parlamenta UNSA.

- -

“Jednostavno, da nam daju direktora koji će potpisati dobavljačima isplate da nam počnu dostavljati hranu. U 21. vijeku mi ostajemo bez hrane”, dodaje Kenan Velagić, Udruženje studenata studentskog centra Sarajevo.

Prvi čovjek kantona i resorna ministrica problem objašnjavaju jasno – studentski centar je zapuštena ustanova. Ovo je dokaz, kažu, dugogodišnjeg nemara.

“Ustanova Studentski centar je dugo godina bila predmet stranačkog i porodičnog zapošljavanja, postoji ogroman broj ljudi koji ne doprinose toj firmi. 10 miliona maraka je nagomilani dug – poreski, doprinosi i razna druga potraživanja.To je suštinski nagomilani skup stvar koje su nemar prema studentima i prema onome što je suština te institucije”, zaključuje Edin Forto, premijer KS.

“Moguće je bilo obustavljanje hrane. Borimo se iz robnih rezervi da povučeno hranu, iz civilne zaštite dezinfekciona sredstva… Svaki dan pronalazimo načina da nađemo onu životnu namirnicu koja nedostaje u tom trenutku. Dajemo sve od sebe da studenti što manje osjete ovu situaciju”, ističe Melika Husić-Mehmedović, ministrica visokog obrazovanja KS.

Svjesni situacije i brojnih problema, studenti kažu da od svojih zahtjeva neće odustati. Na krompir, koji je kao pomoć zbog nedostatka hrane, Vlada donirala studentskom centru, odgovorili su istom mjerom – te su krompir ostavili ispred zgrade kantonalne vlade u Sarajevu.

Najnovije

Izraelski general: Iran je supersila u dronovima i raketama, ali ne i u odbrambenom smislu

Izraelci tvrde da bi njihova zemlja imala malo problema s pogađanjem ciljeva unutar Irana ako odluči direktno odgovoriti na...