Sud u Strasbourg odbio zahtjev da se zabrani provođenje crnogorskog zakona

Preporučujemo

Europski sud za ljudska prava odbio je zahtjev beogradskog odvjetničkog ureda Radić da se Crnoj Gori zabrani provođenje Zakona o slobodi vjeroispovijesti do donošenja odluke Ustavnog suda Crne Gore o ustavnosti Zakona ili do zaključenja temeljnog ugovora sa Srpskom pravoslavnom crkvom.

Sud u Strasbourg odbio je zahtjev kojeg je odvjetnički ured Radić podnijela je 27. i 30. siječnja 2020. godine te je o tome obavijestio ured zastupnika Crne Gore pred Europskim sudom za ljudska prava, objavila je u nedjelju crnogorska vlada.

- -

Iz Vlade Crne Gore podsjećaju da je 2012. godine Crna Gora dobila spor pred Europskim sudom za ljudska prava po tužbi Srpske pravoslavne crkve (SPC), koja je zahtijevala restituciju crkvene imovine u Crnoj Gori.

Sud u Strasbourg je tada odbacio tužbu SPC, kojoj se pridružila u svojstvu umješača i Republika Srbija, kao neosnovanu i neprihvatljivu, ustvrdivši da podnositelji tužbe nisu imali „postojeću imovinu“ niti „legitimno očekivanje“ za povraćaj imovine čiju su restituciju zahtijevali.

“Najnovija odluka Suda u Strasbourgu predstavlja još jedan dokaz da su primjedbe koje se iznose na račun Zakona o slobodi vjeroispovijesti isključivo političke i ideološke prirode i da nemaju utemeljenja ni u domaćem ni u međunarodnom pravu”, poručili su iz Vlade Crne Gore.

Crna Gora je krajem 2019. godine usvojila Zakon o slobodi vjeroispovijesti kojim se regulira i pitanje vlasništva nad imovinom vjerskih zajednica.

- -

SPC taj zakon vidi kao paravan za otimanje njezine imovine u Crnoj Gori. Zakon, pak, podržava Crnogorska pravoslavna crkva, koja ga vidi kao prvi veliki korak ka obnovi autokefalnosti te crkve.

Fena

Najnovije

Vrhovni sud FBiH donio presudu: Doktori više ne moraju vraćati stotine hiljada KM zbog prekida specijalizacije

  Vrhovni sud Federacije Bosne i Hercegovine donio je pravosnažnu presudu koja mijenja dosadašnju sudsku praksu kada su u pitanju...