Sutra obilježavanje 30. godišnjice raspuštanja logora Manjača, logoraši uputili molbu “on” prisustvuje događaju

Preporučujemo

Na lokaciji logora Manjača kod Banja Luke sutra će biti obilježena 30. godišnjica početka raspuštanja logora Manjača.  

Obilježavanje su organizovali Saveza logoraša u Bosni i Hercegovini, Udruženje logoraša Prijedor 92, Kozarac, Sanski Most, Ključa i Bosanska Krupa.  

- -

Koncentracioni logor Manjača formiran je 1991. godine na vojnom poligonu iznad Banja Luke. Prvobitno je služio za zatvaranje zarobljenih Hrvata s ratišta u Republici Hrvatskoj, a nakon početka agresije na BiH, služio je za zatvaranje logoraša bošnjačke i hrvatske nacionalnosti iz Sanskog Mosta, Ključa, Prijedora, Kotor-Varoši, Doboja, Mrkonjić-Grada, Šipova, Banje Luke. 

Logoraši su u tom logoru držani u krajnje nehumanim uvjetima, u štalama koje su prije toga korištene za smještaj životinja. Svakodnevno su ih tukli i zlostavljali, davane su im količine vode i hrane jedva dostatne za biološki opstanak, tjerani su na prisilan rad. Više logoraša je u ovom logoru brutalno ubijeno, a u okviru tog poligona pronađene su i masovne grobnice, gdje su tijela ubijenih skrivana od očiju javnosti. 

Kroz logor je prošlo skoro 5.000 logoraša, civila Bošnjaka i Hrvata. Većina starijih i maloljetnih logoraša iz logora Manjača 14. novembra 1992. godine je puštena. Mjesec poslije, logor je rasformiran, jedan broj logoraša je razmijenjen, dok je određeni broj logoraša prebačen u logor Batković kod Bijeljine. Nedugo poslije toga, logor Manjača ponovo je formiran i bio je u funkciji sve do 1996. godine. 

Za ratne zločine, uključujući i one počinjene u logoru Manjača, pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju u Hagu, Sudom BiH, županijskim sudovima u Splitu i Zagrebu i Okružnim sudom u Banjoj Luci osuđeni su: Milomir Stakić na 40 godina zatvora, Radoslav Brđanin na 30 godina, Nikola Kovačević na 12 godina, Mirko Graorac na 15 godina, Dane Lukajić na šest godina, Željko Bulatović na 11 godina, Siniša Teodorović na osam godina i Zoran Gajić na šest godina zatvora. 

- -

Kako navode iz saveza logoraša u BiH, poziv na sutrašnji obilazak bivšeg logora Manjača poslat je Franskuskoj ambasadi.

” Na zahtjev preživjelih logoraša Manjača poslali smo molbu Franscuskoj ambasadi u Sarajevu za obezbjeđenje prisustva tadašnjeg ministra vanjskih poslova Republike Francuske Bernarda Kouchnera ovogodišnjem obilježavanju, koji je avgusta 1992. godine posjetio logor Manjača i upoznao svijet o torturama koje se u njemu provode nad nedužnim građanima, te koji je i vjerovatno najzaslužnij za raspuštanje ovog logora. Međutim, izvjestili su nas da više nemaju kontakte sa osobama koje nisu aktivni zvaničnici ili uposlenici institucija Francuske”, navode iz saveza logoraša u BiH.

Najnovije

Haos u Americi: Veliki protest Jevreja protiv rata u Gazi, stotine uhapšenih

Stotine jevrejskih antiratnih demonstranata uhapšeno je tokom pesahalnog sedera, svečanog obroka koji se održava na početku jevrejskog praznika, koji...