Unazad tri godine, oko 3.000 Šveđana u sebe je ugradilo mikročip. Za sada im čipovi pomažu u obavljanju rutinskih radnji, poput toga da senzorski otvaraju vrata umjesto ključeva, ali, realno je da će uskoro dobiti širu primjenu.
U budućnosti bi se čipovi mogli koristiti za beskontaktno plaćanje, iako zasad ni jedna firma nije najavila takav projekt. Ali, zato su prošle godine Švedske željeznice (SJ) uvele mogućnost plaćanja karata putem ugrađenih čipova, a pošlo mi je za rukom da privuku 130 korisnika, piše Slobodna Dalmacija.
Ugrađivanje čipova vrlo slično je pirsanju, čip veličine zrna riže injektira se ispod kože. Naravno, postoji mogućnost infekcije ili reakcije imunološkog sistema, a najveća potencijalna opasnost svakako je hakiranje, iako za sada, ne postoji objektivna prijetnja.
“Za sada je ograničena količina podataka na implantatu. No, što više podataka bude pohranjeno na jednom mjestu, to je veći rizik da bi se mogli koristiti protiv nas”, izjavio je mikrobiolog Ben Libberton sa sveučilišta u Lundu o mogućoj prijetnji.