Testirali smo za vas: Varaju li nas aplikacije za brojanje koraka?

Preporučujemo

Američko društvo za zaštitu potrošača Which nedavno je provelo istraživanje o tačnosti aplikacija za mjerenje fizičke aktivnosti. Došli su do poražavajućih zaključaka o stvarnosti raznih fitness trackera i pedometara.

Testirano je 118 aplikacija i to na traci za trčanje, a ideja je bila dovršiti trkački maraton od 42 kilometra.

- -

Kao najmanje pouzdana aplikacija pokazala se Garmin Vivosmart 4, koja je krajnji rezultat umanjila za nevjerojatnih 17 kilometara. Drugim riječima, umjesto unaprijed dogovorena 42 km, otrčano je 59 kilometara. Garmin je ovaj nelaskavi rezultat opravdavao činjenicom da im aplikacija nije imala GPS.

Pretrčati maraton nije bio naš fokus, pokušali smo porediti broj koraka u toku jednog običnog radnog dana. Testirali smo Samsungovu aplikaciju Samsung Health i Xiaomi Mi Band 3 fitnes narukvicu.

Samsung Health

Nakon 12 sati Samsungova aplikacija Samsung Health izmjerila je 3599 koraka, odnosno ukupno pređenih 2.75 km.

 

- -

 

 

 

 

Rezultati Xiaomi Mi Band 3 fitnes narukvice su nešto skromniji, 2540 pređenih koraka ili 1.64 km.

 

 

 

U ovom slučaju Samsung je pokazao 1059 koraka i 1.11 km više. Bitno je naglasiti da za razliku od fitnes narukvice, mobilni telefon nije uvijek bio uz nas ali je i dalje pokazivao znatno veći broj koraka. Nakon testiranja pokušali smo i sa malom varkom, odnosno pomjeranjem oba uređaja lijevo-desno i praćenjem rezultata. Pomjeranjem fitnes narukvice nismo vidjeli promjene broja koraka, dok je kod Samsunga ta promjena bila očigledna.

Pobjeda je zasluženo otišla u ruke Xiaomi Mi Band 3.

Ukoliko vaš Samsung uređaj pokazuje veliki broj pređenih koraka imate potpuno pravo da sumnjate u brojku i da se s razlogom zapitate ”Da li je Samsungov korak = vaš korak?”

Najnovije

Vojnik EUFOR-a poginuo u nesreći tokom šetnje kod Travnika

Komanda EUFOR-a saopćila je kako je vojnik koji je služio u misiji preminuo nakon nesreće koja se dogodila tokom...