Troje djece koji su američki državljani, od kojih jedno boluje od karcinoma, deportovano u Honduras

Preporučujemo

 

Troje djece koji su američki državljani, deportovano je u Honduras s majkama prošle sedmice, uključujući četverogodišnjaka koji se liječi od metastatskog raka, prema advokatima porodice i organizacijama za građanska prava i zagovaranje imigracije.

- -

U jednom slučaju, majka je deportovana sa svojim dvogodišnjim djetetom, dok se u drugom slučaju radi o drugoj majci deportovanoj sa svojim četverogodišnjakom i sedmogodišnjakom, izjavili su u petak u saopćenju za javnost Američka unija za građanske slobode i Nacionalni imigracijski projekt, među ostalim organizacijama.

Sve su pritvorene kada su žene prisustvovale rutinskim sastancima s dužnosnicima u Louisiani u sklopu Programa intenzivnog nadzora pojavljivanja, ili ISAP, prema njihovim advokatima i sudskim zapisima.

Zagovornici porodice zajedno kažu da njihova deportacija iz Sjedinjenih Američkih Država naglašava zabrinutost zbog nedostatka pravičnog postupka usred represije Trumpove administracije protiv imigracije.

“U stvarnom vremenu svjedočimo narušavanju pravičnog postupka. To je duboko zabrinjavajuće, a ovi slučajevi su ilustracija toga“, rekla je Gracie Willis, advokatica i koordinatorica za odgovor na racije u Nacionalnom imigracijskom projektu, koja zastupa dvogodišnjakinju preko porodičnog prijatelja koji djeluje kao podnositelj zahtjeva u tekućem sudskom postupku.

- -

CNN se obratio američkoj Službi za imigraciju i carinu za komentar.

CNN je prethodno izvijestio o slučaju dvogodišnjakinje – identificirane u sudskim spisima kao V.M.L. – koju je ICE u utorak pritvorio s majkom i 11-godišnjom sestrom dok je “prisustvovala rutinskoj prijavi”, prema hitnoj peticiji podnesenoj saveznom sudu.

Sudac je rekao da majka nije imala dokumente, ali je zakazao ročište za 16. maja u vezi s deportacijom djeteta, napominjući da je “nezakonito i neustavno deportirati, pritvoriti radi deportacije ili preporučiti deportaciju američkog državljanina”, pozivajući se na slučaj deportacije iz 2012. godine.

Drugi slučaj je sličan: Majka je pritvorena u četvrtak nakon što je odvela svoju djecu na prijavu ISAP-a u Saint Roseu, neposredno izvan New Orleansa, prema riječima njene advokatice Erin Hebert. Majka, koja je živjela u južnoj Louisiani više od desetljeća, ali nije imala legalni status, zamoljena je da na sastanak dovede dvoje djece i njihove pasoše, rekla je Hebert u nedjelju za CNN.

Međutim, po dolasku, Hebert je rekla da joj nije dopušteno pratiti porodicu na sastanak. Otprilike 20 do 30 minuta kasnije, Hebert je obaviještena da je porodica pritvorena, ali službenici su odbili reći joj gdje su odvedeni.

Hebert je kasnije, nakon razgovora sa svojim klijentom, saznala da su dva policajca ICE-a čekala porodicu na sastanku, rekla je za CNN.

Hebert je zatim otišla u terenski ured ICE-a u New Orleansu, gdje je, kako je rekla, podnijela zahtjev za odgodu deportacije koji je pripremila prije sastanka svog klijenta, nadajući se da će ih zadržati u zemlji. Tokom dana više je puta kontaktirala ured kako bi pitala gdje su zatočeni, ali je rekla da nije dobila odgovor.

U rano jutro u petak, obitelj je smještena u avion, rekla je Hebert, i odvezena u Honduras.

“Moji klijenti su deportirani unutar 24 sata od pritvora bez ikakvog pristupa meni“, rekla je Hebert.

Advokatica osporava vladinu tvrdnju o rukom pisanoj bilješci Prema Willisinim riječima, objema ženama su izdane naredbe o deportaciji u njihovoj odsutnosti, što znači da su propustile sudski postupak o svojim imigracijskim slučajevima, a sudac je potom izdao nalog za deportaciju.

“Nešto ih je spriječilo da budu prisutne na jednom jedinom ročištu i zbog toga je sudac donio nalog za njihovu deportaciju”, kazala je Willis.

U sudskim podnescima, vlada je navela da je majka dvogodišnjaka zatražila da povede svoje dijete sa sobom u Honduras, pozivajući se na rukom pisanu poruku koju je majka navodno napisala na španjolskom jeziku. Trumpov granični car Tom Homan i državni sekretar Marco Rubio ponovili su tu tvrdnju u intervjuima u nedjelju ujutro.

“Ako je netko u ovoj zemlji nezakonito, ilegalno, ta osoba se deportira. Ako je ta osoba s dvogodišnjim djetetom ili ima dvogodišnje dijete i kaže: ‘Želim povesti svoje dijete… sa sobom’, pa onda… imate dva izbora“, rekla je Rubio u emisiji „Meet the Press“ na NBC-u.

Možete reći, da, naravno. Možete povesti svoje dijete, bez obzira je li državljanin ili ne, jer je to vaše dijete ili možete reći, da, možete ići, ali vaše dijete mora ostati”, kazao je Rubio.

Willis je, međutim, odbacila sugestiju da je V.M.L.-ina majka, koja je također trudna, htjela povesti svoje dijete u Honduras. Rukom pisana poruka, rekla je, “nije izjava želje.“

Willis je zanijekala da je bilo kojoj od majki dan izbor, rekavši u nedjelju za CNN da su obje željele da im djeca ostanu u Sjedinjenim Državama. Četverogodišnjakinja je, na primjer, još uvijek primala liječenje od raka, primijetila je Willis. Osim toga, obje žene su imale porodice u Sjedinjenim Američkim Državama, prema Willis i Hebertu.

“Ovo su majke, ovo su trudnice. Ovo su djeca. Ovo su ljudi s terminalno bolesnim ili vrlo ozbiljnih zdravstvenih stanja koji su bili stanovnici koji su poštovali zakon, koji su se javljali ICE-u kako im je naloženo pod nadzorom. Ako ICE to može učiniti ovim majkama i ovoj djeci, ako ICE to može učiniti studentima na univerzitetskim kampusima… niko od nas nije siguran od ovakvog bezakonja”, rekla je za CNN u nedjelju Alanah Odoms, izvršna direktorica ACLU Louisiane.

Najnovije

PUKLA DODIKOVA BLOKADA: Ministrica lokalne uprave i samouprave Republike Srpske odazvala se na poziv Tužilaštva BiH…

Senka Jujić, ministrica lokalne uprave i samouprave bh. entiteta Republika Srpska, odazvala se na poziv Tužilaštva BiH gdje je...