Predsjednik SAD-a Donald Trump je prije vikend sastanka predložio smanjenje carina Kini sa 145% na 80% u nastojanju da deeskalira trgovinski rat.
Visoki američki dužnosnici sastat će se ovog vikenda u Švicarskoj s visokorangiranom kineskom delegacijom u prvim značajnim razgovorima između dviju zemalja otkako je Trump pokrenuo trgovinski rat oštrim carinama na uvoz.
Američki predsjednik je u petak ujutro na svom računu na društvenim mrežama napisao “Carine od 80% na Kinu čini se ispravnim! Do Scotta B”, misleći na Scotta Bessenta, svog šefa finansija, koji je bio glavna osoba za trgovinu.
Bessent i Jamieson Greer, američki trgovinski predstavnik, sastat će se sa svojim kolegama u Ženevi u najznačajnijim poznatim razgovorima između dviju zemalja u posljednjih nekoliko mjeseci, objavila je Trumpova administracija ove sedmice. To se događa usred rastuće zabrinutosti američkog tržišta zbog utjecaja carina na cijene i ponudu robe široke potrošnje.
Nijedna zemlja nije jače pogođena Trumpovim trgovinskim ratom od Kine, najvećeg svjetskog izvoznika i druge najveće privrede. Kada je američki predsjednik drugog aprila najavio svoje carine za “Dan oslobođenja”, Kina je uzvratila vlastitim tarifama, potez koji je Trump smatrao nedostatkom poštovanja. Tarife na međusobnu robu rastu od tada, a američke tarife protiv Kine sada iznose 145%, a kineske tarife za SAD 125%.
Kineska trgovina sa Sjedinjenim Američkim Državama pala je u aprilu, iako je ukupni izvoz premašio očekivanja, pokazali su službeni podaci, dok su se trgovinski predstavnici obje zemlje pripremali za sastanak ovog vikenda usred iscrpljujućeg trgovinskog rata između rivala supersila.
Izvoz u Sjedinjene Američke Države, jednog od glavnih kineskih trgovinskih partnera, pao je za 17,6% u aprilu, pokazali su podaci. U tom kontekstu, analitičari koje je anketirao Bloomberg očekivali su da će izvoz porasti samo 2% u odnosu na prethodnu godinu prošli mjesec. Međutim, premašili su očekivanja, dosegnuvši 8,1%.
Trgovina između dvije najveće svjetske ekonomije znatno se usporila otkako je američki predsjednik Donald Trump nametnuo Kini razne runde carina. Carine na mnoge kineske proizvode sada dosežu čak 145% – s kumulativnim carinama na neke proizvode koje rastu na nevjerovatnih 245%.
Peking je odgovorio carinama od 125% na uvoz američke robe, uz druge mjere usmjerene protiv američkih kompanija.