Tužilaštvo Kantona Sarajevo krajem aprila napušta osam tužilaca koji prelaze u Federalno tužilaštvo – Posebni odjel za suzbijanje korupcije, organiziranog i međukantonalnog kriminala. To će se značajno odraziti na rad ovog Tužilaštva koje trenutno u radu ima skoro 68.000 predmeta.
To je bio i povod za razgovor sa glavnom kantonalnom tužiteljicom Tužilaštva KS Melihom Dugalija.
Kako ističe za Patriju, Tužilaštvo KS će se zasigurno suočiti sa tužilačkim deficitom, budući da ova institucija ostaje bez osam tužilaca, uključujući i zamjenika glavne tužiteljice za Odjel privrednog kriminala i korupcije.
“Od ranije imamo upražnjenu poziciju za jednog zamjenika glavne tužiteljice i 5 tužilaca, što će sve skupa značiti da će nakon 30.04.2025. godine Tužilaštvu KS nedostajati dva zamjenika i 12 tužilaca. Ostaju nam 43 tužioca, a ako uzmemo u obzir činjenicu da ova institucija na dnevnoj bazi u prosjeku zaprimi 5 do 6 krivičnih prijava i da priliv konstatno raste, možemo zaključiti da će to biti ogroman teret koji će nositi tužioci koji ostaju”, kaže Dugalija.
Tužilaštvo KS trenutno u radu ima 67.777 predmeta u različitim fazama protiv poznatih i nepoznatih počinilaca krivičnih djela.
“Ovo i može biti stvarni problem, budući da se od tužilaca očekuje efikasno donošenja odluka u predmetima, što s druge strane nije posve moguće jer u referatu imaju veliki broj predmeta i u svakom moraju jednako poduzimati radnje, a često taj posao ovisi od više karika u lancu postupanja – policija, vještaci, itd.”, pojašnjava glavna tužiteljica.
Dugalija je nakon imenovanja ovih tužilaca u Posebni odjel, Visokom sudskom i tužilačkom vijeću BiH (VSTV) uputila dopis obavještavajući ih o novonastaloj situaciji budući da konkurse za prijem novih tužilaca raspisuje upravo Visoko i sudsko tužilačko vijeće BiH.
“Konstatirala sam da Tužilaštvo KS ostaje bez nosilaca pravosudnih funkcija što bi moglo utjecati na rad i efikasnost i tražila prioritetno raspisivanje konkursa i samim tim jačanje kadrovske strukture. Također, istrajavamo u aktivnostima u pogledu popunjavanja kadrovskih kapaciteta kada je u pitanju administracija ovog tužilaštva i očekujemo da ćemo od Vlade KS dobiti potrebne saglasnosti da bismo pokrenuli što prije konkursne procedure i za administrativno osoblje za koje postoji hronični deficit”, navodi Dugalija.
Iako rade sa kadrovskim deficitom, tužioci ovog tužilaštva su u proteklom periodu podigli sedam optužnica u predmetima organizovanog kriminala i korupcije visokog nivoa protiv 40 osoba, zaplijenjeno je oko 174 kg različitih vrsta droge.
“U protekla tri mjeseca po nalogu ovog tužilaštva slobode je lišeno više od 140 osoba, podignuto oko 300 optužnica za različita krivična djela”.
Nedavno je potpisan sporazum između Tužilaštva KS, Uprave policije MUP KS i Ureda za borbu protiv korupcije, a Dugalija smatra da to predstavlja značajan korak u unaprijeđenju efikasnosti.
“Kantonalno tužilaštvo Kantona Sarajevo, Ured za borbu protiv korupcije Kantona Sarajevo i Uprava policije MUP-a KS potpisali su Memorandum o saradnji s ciljem jačanja institucionalnog odgovora na korupciju.
Ovaj sporazum predstavlja značajan korak u unapređenju efikasnosti borbe protiv korupcije kroz poboljšanu koordinaciju i razmjenu informacija među ključnim institucijama. Upravo zahvaljujući memorandumu nedavno je sprovedena akcija lišenja slobode zbog koruptivnih krivičnih djela gdje su svi u lancu proaktivno postupali u skladu sa svojim ovlaštenjima. Dakle, za svaku uspješnu istragu neophodna je pravovremena, kvalitetna komunikacija i koordinacija tužilaca i policijskih službenika kako bi se određeni predmet što kvalitetnije zadokumentovao i donijela pravilna tužilačka odluka.
Tužilaštvo KS s MUP-om KS i Uredom za borbu protiv korupcije ima izuzetno dobru saradnju. Potpisani memorandum predstavlja mehanizam za intenziviranje saradnje između tri ključne institucije fokusirane na borbu protiv korupcije u Kantonu Sarajevo sa jasnim ciljem borbe protiv svih oblika korupcije, u interesu građana i vladavine prava”, zaključila je Dugalija u razgovoru za Patriju.