Tužilaštvo Litvanije pokrenulo istragu: Vladimir Romanov pod istragom zbog malverzacija sa firmama u RS-u

Preporučujemo

Najveći akcionar Ukio banke iz Litvanije Vladimir Romanov osumnjičen je u svojoj otadžbini da je uz pomoć saradnika raznim malverzacijama putem zvorničkih fabrika “Alumina” i “Energolinija” i propale Balkan investment banke, čiji je bio vlasnik, na nezakonit način prebacio desetine miliona eura na svoje i račune svojih saradnika.

Istragu protiv Romanova i još nekoliko osoba, koja obuhvata i njegove poslove u BiH čije su ključne karike bili Fabrika glinice “Birač” iz Zvornika i Balkan investment banka zajedno sa povezanim preduzećima, pokrenulo je Generalno tužilaštvo Litvanije još 2013. godine. Osim njega na meti litvanskih tužilaca su i predsjednici Upravnog i Nadzornog odbora Ukio banke Gintaras Ugianskis i Edita Karpavičiene, te članovi Oleg Gončaruk i Ala Kurauskien. Pod istragom su i direktor firme “Boslita ir ko” Gintaras Korupskas, piše Glas Sprske.

- -

Litvanske vlasti su u ovom slučaju zatražile dokumentaciju i pravnu pomoć u istrazi od institucija RS gdje je podignuta optužnica za kriminal protiv više litvanskih državljana i njihovih saradnika u firmama koje su kontrolisali u BiH. Kako nezvanično saznajemo, sa njima su korespondirali tužioci Republičkog javnog tužilaštva. U tu svrhu u BiH je poslata i obimna dokumentacija o malverzacijama stavljenim na teret Litvancima.

U litvanskom tužilaštvu nismo uspjeli dobiti informacije o tome u kojoj je fazi istraga protiv Romanova i njegovih saradnika i da li su zadovoljni saradnjom sa ovdašnjim institucijama.

Dokumentacija pristigla iz Litvanije pokazuje da tamošnji istražioci sumnjiče Romanova da je malverzacije s ciljem izvlačenja novca iz Ukio banke započeo 2011. godine fiktivnim ulaganjem u zvorničku “Aluminu”.

– On je uz pomoć predsjednika i pojedinih članova Upravnog i Nadzornog odbora Ukio banke na račune “Alumine” u novembru 2011. godine prebacio 14,6 miliona eura za izgradnju linije za proizvodnju tegli, iako je znao da to nikada neće biti urađeno. Prvo je omogućio da Ukio banka firmi “Boslita ir ko” odobri kredit od 15 miliona eura, koji je iskorišćen za navodno investiranje u opremu za proizvodnju stakla i tegli u “Alumini” – navedeno je u dokumentaciji koju je litvansko tužilaštvo dostavilo institucijama u RS i BiH.

- -

Prema toj dokumentaciji, firma “Boslita ir ko” zahtijeva i dobija povećanje iznosa kredita od Ukio banke za dodatnih 14,6 miliona eura. Odmah poslije dobijanja novca on je prebačen na firmu “Baltios stiklas”, koja ga zatim dodjeljuje “Alumini” radi investiranja u liniju za proizvodnju tegli. Međutim, pomenuta proizvodna linija nikada nije napravljena, a “Alumina” ne vraća kredit firmi “Boslita ir ko”.

Romanov u međuvremenu obezbjeđuje da oko 4,6 miliona eura sa računa “Energolinije” u Balkan investment banci bude prebačeno na račun firme “Birač” koji je otvoren u Ukio banci. Kako bi zameli trag novac s računa “Birča” je potom prebačen na račune firme “E Vej”, a zatim iz tog preduzeća na račune “Vivsajd markets”. Litvanski istražni organi su utvrdili da je taj novac zatim doznačen fizičkim licima i preduzećima povezanim sa Romanovom.

Osim ovih malverzacija grupa osumnjičenih na čelu sa Romanovim putem depozitnog poslovanja sa Balkan investment bankom je za pet miliona eura oštetila Ukio banku u Litvaniji. Pomenuti iznos položen je kao depozit na račune Balkan ivnestment banke. Istovremeno je Ukio banka povećala limit za obaveze Balkan ivnestment banke, koja zatim ne izvršava svoje obaveze u skladu sa međubankovnim depozitnim trnsakcijama. Usljed toga Ukio banka je oštećena za pomenuti iznos.

U predmetu “Balkan investment banka” u Banja Luci je podignuta optužnica protiv deset državljana BiH i deset državljana Litvanije. Oni su optuženi da su kao pripadnici zločinačkog udruženja na čelu sa bivšim direktorom Balkan investment banke Edvinasom Navickasom raznim malverzacijama oštetili ovu banku za više miliona maraka, a sve je završeno njenim krahom i pokretanjem stečaja i gašenjem svih preduzeća u RS čiji je vlasnik bila Ukio banka osim “Alumine”, koja uspješno posluje. Suđenje u Banja Luci je već počelo, a moguće je da će biti razdvojeno u odnosu na litvanske državljane, jer su nedostupni pravosuđu RS.

U dokumentaciji litvanskog tužilaštva navedeno je da su firme “Birač”, “Birač Evrope” i “Alumina” 2012. godine dale garancije Ukio banci da će firme “Boslita ir ko” i “Baltios stiklas” vratiti kredit od 14,6 miliona eura koji je dat godinu ranije za novu liniju u “Alumini”. Međutim, prilikom davanja pomenutih garancija zaključen je i sporazum kojim je predviđeno da se pomenute firme obavezuju da će obezbijediti da Ukio banka ne traži od “Boslita ir ko” analogno plaćanje kredita.

Najnovije

Efendić: Za Dodika smo znali kakav je, ali ovi naši su se godinama lažno predstavljali

Predsjednik Stranke za BiH Semir Efendić oglasio se večeras na svom Facebooku komentarom o mitingu koji je u režiji...