U Kliničkom centru u Tuzli omogućeno brže testiranje na koronavirus nakon vrijedne donacije

Preporučujemo

Univerzitetskom kliničkom centru (UKC) u Tuzli danas je uručena vrijedna donacija medicinske opreme u kojoj se nalaze respiratori, ultrazvučni aparati, ali i automatski ekstraktor nukleinskih kiselina koji će znatno ubrzati postupak obrade briseva pacijenata za koje se sumnja da su zaraženi koronavirusom.

Donacija medicinske opreme je nabavljena iz sredstava Evropske unije, u okviru programa pomoći BiH u borbi protiv koronavirusa, kojeg provodi UNDP BiH. Shodno tome, danas su u tuzlanski UKC stigla četiri respiratora, dva ultrazvučna aparata te jedan DNK ekstraktor, a vrijednost donacije je 373.000 KM.

- -

“Najviše nam je nedostajao automatski ekstraktor, odnosno separator nukleinskih kiselina koji je potreban Zavodu za mikrobiologiju. To konkretno znači da ćemo sa ovim separatorom i novim PCR aparatom koji smo dobili prije deset dana ubrzati proces dobijanja rezultata testiranja na koronavirus”, kazao je direktor Univerzitetskog kliničkog centra u Tuzli Vahid Jusufović.

Foto: A. K./Klix.ba

Jusufović je izuzetnim ocijenio i četiri kombinovana respiratora, kao i ultrazvučne aparate od kojih će jedan biti smješten u prijemnoj ambulanti Klinike za ginekologiju i akušerstvo, dok je drugi namijenjen za COVID ambulantu.

“Značajno je da ćemo sada pored dijagnostike imati i ultrazvučnu pretragu. Moram se ovom prilikom zahvaliti Evropskoj uniji koja je u proteklih mjesec dana povela računa o nama te nam donirala sve ono što nam je potrebno za nastavak dugotrajne borbe. Sada smo opremljeniji i spremniji za dalji nastavak liječenja pacijenata”, naveo je Jusufović.

- -

Ova donacija od velikog je značaja i za Zavod za mikrobiologiju Univerzitetskog kliničkog centra u Tuzli, čiji zaposlenici dnevno izvrše između 300 i 400 analiza briseva osoba kod kojih postoji sumnja na zarazu koronavirusom.

“Mi sada imamo automatsku ekstrakciju koja omogućava veći broj testiranja, standardizirajući te olakšavajući nama rad. Ovo će u određenoj mjeri smanjiti zamor kod naših zaposlenika koji je veoma prisutan jer mi kontinuirano radimo 24 sata u laboratorijama, a u velikoj mjeri je zastupljen manuelni rad uz razna analiziranja. Također, s novim aparatom smanjit ćemo i vrijeme čekanja rezultata što je veoma važno za pacijente, ali i epidemiološke službe”, izjavio je specijalista mikrobiologije i parazitologije i šef Zavoda za mikrobiologiju tuzlanskog UKC-a prof. dr. med. sci. Nijaz Tihić.

Foto: A. K./Klix.ba

Kako je istaknuto tokom današnje primopredaje medicinskih uređaja, ova donacija je dio jedne generalne pomoći koju Evropska unija pruža širom BiH u krizi sa COVID-19.

“Mi smo dosad investirali sedam miliona eura u BiH u okviru pružanja medicinske pomoći. Nastavit ćemo našu podršku i ne treba zaboraviti da pored pomoći u zdravstvu, također pružamo pomoć i ekonomiji BiH. Dosad je pomognuto sa 73 miliona eura za održavanje radnih mjesta i pružit ćemo još 250 miliona eura za generalno makro-ekonomsku pomoć i oporavak”, kazao je Nicolas Bizel iz Delegacije Evropske unije u BiH.

Foto: A. K./Klix.ba

U COVID bolnici u UKC-u Tuzla trenutno se nalaze 63 pacijenta, a kapaciteti ovog odjela u Klinici za zarazne bolesti iznose 110 kreveta. U slučaju pogoršanja epidemiološke situacije Jusufović je kazao da imaju spremnu još jednu COVID bolnicu.

“Nadam se da ćemo uspjeti iznijeti ljeto i predstojeću jesen. Nama je najveći problem zamor medicinskog osoblja. U COVID bolnicu smo uključili sve zaposlenike UKC-a Tuzla po rasporedu”, dodao je Jusufović.

Na kraju kažimo i to da su u Tuzlanskom kantonu trenutno aktivna 672 slučaja sa potvrđenom infekcijom koronavirusom. Od početka epidemije do danas taj broj iznosi 1.311, oporavilo se 593, a nažalost 45 je preminulo.

Izvor: Klix/Index.ba

Najnovije

Općina Novi Grad započela rekonstrukciju vodovodne mreže u SOS Dječijem selu na Mojmilu

Općina Novi Grad Sarajevo započela je projekat rekonstrukcije vodovodne mreže u SOS Dječijem selu na Mojmilu, s ciljem obezbjeđenja...