U Mostaru obilježena 95. godišnjica smrti Alekse Šantića

Preporučujemo

Polaganjem cvijeća na grob, a potom i na Spomen-obilježje u parku Alekse Šantića u Mostaru, uz čitanje poezije i evociranje sjećanja obilježena je 95. godišnjica smrti najpoznatijeg mostarskog i bosanskohercegovačkog pjesnika, javlja Anadolu Agency (AA).

Članovi SPKD Prosvjeta i ljubitelji Šantićeve poezije prethodno su uz Šantićev grob položili cvijeće i na grob Svetozara Ćorovića te mezar Osmana Đikića, ali i govorili o pravim životnim vrijednostima koje je Šantić isticao svojim radom i djelovanjem do posljednjeg daha. Posebno je naglašen značaj što se u Mostaru održava i festival djece pjesnika s njegovim imenom te spaja najmlađe generacije iz svih krajeva regije, kao što je to radio i Aleksa Šantić.

- -

Organizator ovogodišnje manifestacije Goran Kosanić ističe kako je Festival djece pjesnika sa Šantićevim imenom u Mostaru prvi put održan prije četiri godine, veoma skromno, a sada je već zauzeo značajno mjesto u regiji.

Na festivalu koji se održava 1. i 2. februara sudjeluje 30 mladih pjesnika, od toga šestero iz Mostara te 24 iz zemalja regije. “Aleksa Šantić se i u stihovima djevojke iz Makedonije vratio u Mostar. Kažem vratio, nije on ni otišao, ali djeca u Makedoniji pišu o njemu. Vrati se u stihovima dječaka iz Kragujevca. Svi oni znaju tko je Aleksa i svi oni znaju gdje je Mostar i kako izgleda Mostar”, kazao je Kosanić.

On ističe da je najveća vrijednost gledati djecu kako iz čitave regije uživaju u gradu na Neretvi tijekom festivala te stvaraju nova prijateljstva. Stefania Kimovska iz Makedonije kaže da joj jako mnogo znači dolazak u Mostar, grad pjesnika Alekse Šantića. Aleksa Nikolić iz Kragujevca s poezijom mostarskog pjesnika susreo se u ranom djetinjstvu. “Kad sam bio mali pred spavanje su mi čitali razne pesme, a baka je posebno volela Aleksu Šantića i stalno mi je čitala njegove stihove. Najviše je volele ‘Moja otadžbina’, a ja sam preko te pesme saznao za Aleksu Šantića”, kaže mladi pjesnik iz Kragujevca.

Prije četiri godine bio je u Mostaru prvi put i kao najmlađi sudionik dobio plaketu što mu jako puno znači, kao i svaki dolazak u Šantićev grad. Član žirija ovogodišnje manifestacije djece pjesnika Božidar Kijac, koji je šestu godinu zaredom u žiriju festivala, ističe kako je ove godine primljeno najviše radova do sada. “Bilo je preko 1.500 autora i bilo je veoma teško odrediti. Tako da smo ove godine klasificirali od prvog do četvrtog razreda i od petog do devetog, te dvadeset nagrađenih finalista”, pojasnio je Kijac.

Najnovije

Konstituirajuća sjednica Gradskog vijeća Sarajeva 27. maja, bira se gradonačelnik

Konstituirajuća sjednica novog saziva Gradskog vijeća Grada Sarajeva bit će održana u utorak, 27. maja, s početkom u deset...