KOZARAC Inspektorat RS poništio konkurs za profesora bosanskog jezika, školi naloženo da traže nastavnika “bošnjačkog jezika”

Preporučujemo

Direktor osnovne škole “Kozarac” u istoimenom mjestu kod Prijedora je 10. maja raspisao konkurs za profesora bosanskog jezika. Inspektorat RS-a je izvršio kontrolu u ovoj školi zbog provođenja procedure raspisivanja konkursa za potpunu radnog mjesta te je rečeno kako škola mora poništiti ovaj konkurs i popuniti mjesto nastavnika “bošnjačkog jezika”, u skladu sa zakonom ovog entiteta.

Direktor ove škole Mirzet Mujičić rekao je da se bosanski jezik izučava u toj školi 2002. godine.

- -

Sporazumom (Privremeni sporazum o zadovoljavanju posebnih potreba i prava djece povratnika) Ministarstvo prosvjete i kulture RS nam je dalo odobrenje da izučavamo i koristimo taj naziv, te se tako i u ovom konkursu traži nastavnik ‘bosanskog jezika’“, rekao nam je ranije Mujičić.

Također, rekao je kako se ovaj predmet, upravo pod ovim nazivom upisuje u knjižice te da koriste nacionalnu grupu predmeta. Dodao je da se za nastavni kadar bosanskog jezika mogu prijaviti ekvivalenti, odnosno oni koji su završili srpski, hrvatski ili bosanski jezik, te da tu nema ništa sporno.

Dodao je da se takav kadar školuje samo u FBiH, ali da ova škola prima i nastavnike srpskog i hrvatskog jezika da bi predavali bosanski jezik.

S druge strane, ministar prosvjete i kulture RS-a Dane Malešević je rekao kako sporni konkurs ipak nije u skladu sa Ustavom ovog entiteta.

- -

Djeca povratnika imaju sporazumom pravo na nacionalnu grupu predmeta, a tu pripada jezik bošnjačkog naroda, a ne bosanski jezik. Ministarstvo je poslalo dopis svim školama u RS da jezici u dokumentima moraju biti upisani onako kako piše u Ustavu RS, ali se ova škola oglušila o to i radi suprotno”, prokomentarisao je Damjanović.

Kako pišu Nezavisne novine, već spomenuti privremeni sporazum je još uvijek na snazi, ali Ustav RS-a ne prepoznaje bosanski jezik, već jezik bošnjačkog naroda.

Privremeni sporazum o zadovoljavanju posebnih potreba i prava djece povratnika entitetski ministri obrazovanja potpisali su u martu 2002. godine. Prema tom sporazumu u pojedinim osnovnim školama u RS realizuje se nastava iz “nacionalne grupe predmeta” prema nastavnom planu i programu nekog od kantona iz FBiH.

U Ustavu RS eksplicitno je utvrđeno da su službeni jezici RS, jezik srpskog, jezik hrvatskog i jezik bošnjačkog naroda.

 

 

Najnovije

VUČIĆ O REZOLUCIJI O GENOCIDU U SREBRENICI: ” Ne možemo pobijediti”

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas u Njujorku da su SAD, Njemačka i druge zemlje pojačale lobiranje za...