FOTO U sklopu Medicinskog fakulteta u Sarajevu otvoren Spomen-park Suade Dilberović

Preporučujemo

U sklopu Medicinskog fakulteta u Sarajevu svečano je otvoren Spomen-park Suade Dilberović, u čast Dubrovčanke Suade Dilberović, studentice Medicinskog fakulteta i prve žrtve opsade Sarajeva.

Spomen-park, kojim će se čuvati sjećanje na Suadu Dilberović, služiće i kao mjesto u kojem će studenti boraviti i kvalitetno provoditi vrijeme.

- -

Spomen-ploču otkrili su dekanesa Medicinskog fakulteta u Sarajevu dr. Semra Čavaljuga i Mustafa Resić, savjetnik načelnika Općine Centar Nedžada Ajnadžića.

“Doktorica Dilberović je imala hrabrost, upornost, odlučnost, nesebičnost i osjećaj dužnosti prema sredini u kojoj je živjela, da u prvim redovima se suprotstavi, kako je to jednom neko rekao, zlu, mržnji, šovinizmu, nacionalizmu, i da korača prema ljubavi, čovječnosti, međusobnom uvažavanju i razumijevanju”, rekla je Čavaljuga.

U ime studenata Medicinskog fakulteta obratio se apsolvent Džan Ahmed Jesenković. Jedan je od onih koji su rođeni na početku rata, a danas idu stopama Suade.

“Ovaj spomen-park će nas podsjećati na Dubrovkinju koja došla studirati medicinu u Sarajevo. Otvaranje spomen-parka naše kolegice Suade Dilberović, Medicinski fakultet i njegovi studenti i uposlenici dali su doprinos pamćenju zla kako se nikad više ne bi ponovilo. Otvaranjem spomen-parka Suada se opet vratila među nas. Vratila se svojom snagom, ljubavlju, hrabrošću, zbog kojih je život Suade Dilberović agresoru postao primarna meta”, rekao je Jesenković, dodavši da će ovaj Spomen-park biti “naše pamćenje i ponos.”

- -

“Iz njegovog značenja crpit ćemo snagu da budemo bolji, marljivi i samosvjesni kao što je to bila mlada Dubrovčanka sa studentskom adresom u Sarajevu. Naša je obaveza dovršiti Suadin posao koji je prekinula zločinačka ruka, dovršiti studij i barem jedan dan u godini reći ‘Danas liječim za Suadu'”, rekao je Jesenković.

Idejno rješenje uređenja parka uradili su nastavnici Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, a park je uređen sa odgovarajućim hortikulturnim elementima, pametnim klupama i fontanom na prostoru kod amfiteatara fakulteta.

Suada Dilberović i Sarajka Olga Sučić poginule su 5. aprila 1992, kada su učestvovale u demonstracijama za mir. Smatraju se prvim žrtvama opsade Sarajeva.

Most Suade i Olge

Nekadašnji Vrbanja most danas je poznat kao Most Suade i Olge, na kojem 6. aprila 2001. otkrivena spomen-ploča u sjećanje na ove dvije nevine žrtve na kojoj piše: “Kap moje krvi poteče i Bosna ne presuši”.

(M.I.)

Najnovije

Emir Suljagić i Munira Subašić će se obratiti u UN-u

Direktor Memorijalnog centra Srebrenica Emir Suljagić i predsjednica Udruženja ‘Majke Srebrenice’ Munira Subašić otputovali su u New York. Oni će...