Medijska kuća Žurnal.info istažila je slučaj poslovanja jedne od obrazovnih ustanova u Bosni i Hercegovine koje se povezuju sa terorističkom organizacijom FETO i otkrila da u tim ustanovama djecu podučavaju nastavnici bez radnih dozvola i verifikovanih diploma.
U okviru “Richmond” obrazovnih ustanova djeluje i “Richmond Park International Primary School” u Bihaću. Ova osnovna škola u proteklih godinu dana bila je predmet inspekcijskog nadzora od Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Usnko-sanskog kantona (USK), i tom prilikom utvrđene su nezakonitosti koji se odnose na kadar koji radi u ustanovi.
“Žurnal” navodi da, prema zvaničnim podacima sa stranice “Richmond Park” škola u Bosni i Hercegovini, trenutno radi 11 obrazovnih ustanova, koje pohađa više od 1.500 učenika. To su vrtići, osnovne i srednje škole u Sarajevu, Bihaću, Tuzli i Zenici (samo vrtić), te Internacionalni Burch univerzitet u Sarajevu. Ove ustanove su nasljednici obrazovnih institucija “Bosna Sema”, koje su se u javnosti povezivale sa nedavno preminulim Fetulahom Gulenom, vođom terorističke organizacije FETO koja se tereti za pokušaj državnog udara u Republici Turskoj 2016. godine.
Vlasti Republike Turske su praktično tražile zatvaranje ovih škola u BiH. Tadašnji turski premijer Binali Yildirim prilikom posjete Bosni i Hercegovini u martu 2018. godine rekao je da FETO djeluje u više od 160 zemalja, između ostalih i u BiH, i to posebno u sektoru obrazovanja.
– Zahvaljujem se vlastima BiH koje su učinile određene korake da bi se spriječilo njihovo djelovanje, kako u sektoru obrazovanja, tako i u poslovnom sektoru, ali mi znamo da se njihove aktivnosti još nastavljaju i zbog toga želimo da se nastave napori u BiH u rješavanju ovog problema – rekao je tada Yildirim.
Samoubistvo 14-godišnjeg Mahira Rakovca
Prema procjenama sudskog vještaka, vrijednost “Bosna Sema” obrazovnih institucija u BiH bila je oko 120 miliona konvertibilnih maraka (KM). U 2018. tada 13 škola preuzima “Stirling Education” fond i škole preimenuje u “Richmond Park School”, navodi Žurnal.
“Bosna Sema” obrazovne institucije u fokus su došle u decembru 2015, nakon samoubistva 14-godišnjeg Mahira Rakovca, koji je pohađao Internacionalnu osnovnu školu na Ilidži. Njegova porodica tvrdila je da je dječak zlostavljan ali je Tužilaštvo Kantona Sarajevo nakon provedene istrage saopćilo da nema krivičnog djela ni dokaza za to. Bh. javnost dobro je upoznata da je kasnije preminula majka Mahira Rakovca Alisa Mahmutović, a nakon toga i njegov očuh Dubravko Lovrenović. Danas se o ovom slučaju govori tek sporadično.
U okviru “Richmond” obrazovnih ustanova radi i “Richmond Park International Primary School” u Bihaću. Žurnal piše da je ova osnovna škola u proteklih godinu dana bila predmet inspekcijskog nadzora od Kantonalne uprave za inspekcijske poslove USK, i da su tom prilikom utvrđene nezakonitosti koje se odnose na kadar koji radi u ustanovi. Informacije u tekstu, novinari Žurnala dobili su iz vlastitih izvora, jer inspekcija nije dostavila konkretne slučajeve. Za Žurnal kažu kako su nakon upita pitali školu da li je saglasna da se informacije proslijede.
– Navedena ustanova nije saglasna za davanje bilo kakvih informacija budući da postupak inspekcijskog nadzora još uvijek nije okončan, te da bi se davanjem informacija čitaoci mogli navesti na krivi zaključak, a što bi u konačnici moglo narušiti ugled i reputaciju ustanove – navodi se u odgovoru koji je inspekcija poslala Žurnalu.
Jedna od utvrđenih nepravilnosti odnosi se na Azru Hamulić. Inspekcijskim nadzorom iz decembra 2023. utvrđeno je da je Azra Hamulić zaposlena na radnom mjestu pedagog škole, te da je priložila diplomu Univerziteta u Sarajevu o stečenoj akademskoj tituli i zvanju magistra pedagogije i bibliotekarstva:
– S obzirom da je na traženje inspektora predočena diploma o završenom prvom ciklusu studija u trajanju od tri godine za Azru Hamulić, koja ne ispunjava uvjete za radno mjesto pedagog – navodi se u dokumentu inspekcije.
Inspektor zaključuje da je primljena bez prethodne zakonom propisane procedure i poštivanja pedagoških standarda za osnovno obrazovanje. Zbog toga se direktoru škole Nerminu Efendiću nalaže da ovo radno mjesto popuni u skladu sa navedenim dokumentima u Unsko-sanskom kantonu. Ali, prema zvaničnim vijestima sa stranice i društvenih mreža ove škole, Azra Hamulić još uvijek je pedagog.
Ovaj slučaj nije jedini gdje je inspekcija utvrdila nezakonitosti. U 2023. u školi su zaposlene dvije osobe od kojih jedna u trenutku prijema još uvijek nije imala nostrifikovane diplome u BiH, niti je odradila pripravnički staž. U drugom slučaju prijem je također izvršen bez odrađenog pripravničkog staža ali i položenog stručnog ispita. Inspekcija je za nastavnicu biologije Sandru Arbi ustanovila kako nema položen stručni ispit jer je prvi put zasnovala radni odnos u školi, te je imala status pripravnika:
– Na traženje inspektora nije predočeno rješenje o pripravničkom stažu sa rokom polaganja ispita za samostalan odgojno-obrazovni rad, odnosno stručnog ispita i imenovanje mentora, kako je to i propisano članom 120, stav 2, Zakona o osnovnom odgoju i obrazovanju – navodi se u rješenju inspekcije, kojim se nalaže školi da otkloni uočene nedostatke.
Spisak radnika za isplatu plaće za septembar 2024.
U oktobru ove godine kantonalni inspektor za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje ponovo je posjetio “Richmond Park Primary School” i utvrdio određene nepravilnosti koje se odnose na Yermeka Karsabayeva, nastavnika fizike. Prema informacijama Žurnala, provjeravalo se da li on ima diplomu priznatu u BiH, odrađen pripravnički staž i položen stručni ispit. I u ovom slučaju je “Richmondu” i direktoru Nerminu Efendiću naloženo da otkloni nedostatke. Osim obrazovnog, radno-pravni status Karsabayeva provjerava i kantonalni inspektor rada.
U inspekcijskom nadzoru izvršenom 10. oktobra utvrđeno je da Muzamil Shahzad, profesor hemije u ovoj školi i školski savjetnik, nema kompletiranu dokumentaciju za rad u školi. Nadzorom je utvrđeno da uopće nema zaključen ugovor o radu sa školom i da se ne vodi u evidenciji zaposlenih. Na uvid inspektoru predočen je spisak radnika za isplatu plaće za septembar 2024. godine, na kojem je evidentirano 37 radnika, ali među njima nema Shahzada. Ali u razrednim knjigama za više razrede osnovne škole profesor je evidentiran kao profesor hemije od septembra ove godine, da je držao sate koje je potpisao, ali nije evidentirao nastavne jedinice. Direktor škole Nermin Efendić inspektorima je rekao da profesor ima djelimičnu dokumentaciju jer je prošle godine radio u “Richmond” školi u Tuzli ali da zbog “birokratskih poteškoća proces prelaska u Bihać traje”.
Radnu dozvolu nema ni Melek Sahin, profesorica engleskog jezika u ovoj školi. Direktor Efendić inspekciji je rekao da ona posjeduje validnu diplomu, te da se i za nju čeka radna dozvola.
Više od mjesec dana novinari Žurnala pokušavali su razgovarati o navedenim propustima sa direktorom osnovne škole “Richmond” u Bihaću. Nije odgovarao na mailove, poruke, a u jednom od zadnjih telefonskih razgovoru sa službenicom škole, kontakt osobom sa direktorom Efendićem, rekla je da je direktor bio odsutan i da se upravo vraćaju sa postrojavanja Petog korpusa.
Osim postrojavanja, djeca više puta godišnje prisustvuju događajima u vezi sa obilježavanjem rata u BiH, posjećuju kasarne i obiježavaju važne datume.
Tako su u aprilu 2022. godine posjetili kasarnu “Adil Bešić”, a djeca su imala priliku držati oružje.
– Veliko im hvala na nezaboravnim minutama koje su nam priuštili – objavila je škola iznad fotografija gdje djeca nižih razreda osnovnih škola drže oružje i nišane u metu.
Škola se inače diči “nultom stopom tolerancije na nasilje”, ali su djeca imala priliku u okviru školskih aktivnosti ići i na paintball. I to samo dječaci.
Jednako kao ni direktor Nermin Efendić, na upite Žurnala više od mjesec dana nisu odgovorili ni u Ministarstvu obrazovanja Unsko-sanskog kantona. Žurnal tvrdi da posjeduje dokumentaciju iz koje se vidi da je ministarstvo jako dobro upoznato sa nezakonitostima u ovoj školi, te je pitao da li su i šta poduzeli, te da li će reagovati na bilo koji način.
Da su upoznati sa situacijom, svjedoči i odgovor koji je Žurnal dobio od Kantonalne uprave za inspekcijske poslove – Inspektorata za obrazovanje, nauku, kulturu i sport, u kojem se navodi da su o uočenim nezakonitostima informisali ministarstvo.
– Ovaj inspektorat je vršio više inspekcijskih nadzora kod navedenog subjekta nadzora, kako redovnih kontrola, i kontrola po zahtjevu. U skladu sa svojim nadležnostima Inspektorat je preduzimao mjere i radnje, te su obaviješteni nadležno Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta USK i izdati prekršajni nalozi kako za pravno tako i za odgovorno lice – kazali su za Žurnal.
Osim što ignorišu novinare, u Ministarstvu obrazovanja USK, na čijem je čelu Denis Osmankić (SDP), ne žele sarađivati ni sa Uredom za borbu protiv korupcije USK-a.
Kako za Žurnal kažu u ovom uredu, i njima su prijavljene nepravilnosti u “Richmond” osnovnoj školi, pa su u aprilu ove godine zatražili dokumentaciju i informacije od Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Bihać – Inspektorata za obrazovanje, nauku, kulturu i sport i Ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta Unsko-sanskog kantona.
– Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta Unsko-sanskog kantona ovom uredu nije dostavilo tražene informacije ni nakon slanja urgencije za dostavljanje istih – naveli su iz Ureda za borbu protiv korupcije USK za Žurnal.
Iz dostavljene dokumentacije Kantonalne uprave za inspekcijske poslove evidentno je da je utvrdila određene nepravilnosti prilikom zapošljavanja pedagoga i nastavnice biologije u PU “Richmond Park International Primary School” Bihać, te da je poduzela zakonom predviđene radnje i mjere, odnosno donijela rješenja o otklanjanju utvrđenih nedostataka/nepravilnosti.
Ovaj ured je potom od Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Bihać zatražio informaciju o tome da li je PU “Richmond Park International Primary School” Bihać postupila po naprijed navedenim rješenjima, odnosno informaciju o tome da li je školi izdan prekršajni nalog zbog nepostupanja po pravosnažnom rješenju kojim je školi naloženo da izvrši zapošljavanje pedagoga škole u skladu sa Zakonom o osnovnom odgoju i obrazovanju i Pedagoškim standardima Unsko-sanskog kantona. S tim u vezi, Kantonalna uprava za inspekcijske poslove Bihać je dostavila odgovor u kojem je navela da je škola u potpunosti postupila po pravosnažnom rješenju o otklanjanju nedostataka/nepravilnosti u pogledu zapošljavanja nastavnice biologije.
Kantonalna uprava za inspekcijske poslove nije ovom uredu dostavila informaciju da li je PU “Richmond Park International Primary School” Bihać postupila po pravosnažnom rješenju, odnosno da li je u slučaju nepostupanja po tome školi izdat prekršajni nalog. Ured se ponovno obratio Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove, tražeći informaciju o tome da li je provedeno ranije rješenje. Osim ranijih, ured je primio još jednu prijavu u vezi sa navodnim nezakonitostima u ovoj osnovnoj školi.
Iz Kantonalnog tužilaštva Unsko-sanskog kantona za Žurnal kažu da su posredstvom Odsjeka kriminalističke policije Policijske stanice Bihać u februaru 2024. godine primili prijavu koja se odnosi na navodne nezakonitosti pri zapošljavanju u navedenoj školi.
– U konkretnom predmetu u toku je prikupljanje materijalne dokumentacije koja se odnosi na prijavljeni događaj – navode iz tužilaštva.
Žurnal je pitao i Pedagoški zavod USK-a da li je upoznat sa prijavama te da li je ovaj slučaj na bilo koji način u njihovoj nadležnosti. Na šta im je odgovoreno da to nije njihova nadležnost. Inspekcija je u jednom od svojih nalaza navela da je Pedagoški zavod 3. novembra 2023. izvršio stručno-pedagoški nadzor u školi.
– Nalaz je dostavljen školi sa prijedlogom mjera i rokom izvršenja – stoji u dokumentu inspekcije.
V. d. direktora Pedagoškog zavoda trenutno je Nuho Kurtović, bivši ministar obrazovanja Unsko-sanskog kantona. Kurtovića je Općinski sud u Bihaću u maju 2017. godine osudio na zatvorsku kaznu od osam mjeseci zbog zloupotrebe položaja. Kurtović je dodijelio dozvole ispitivača za polaganje teoretskog i praktičnog dijela vozačkog ispita osobama koje nisu ispunjavale potrebne uvjete, pa čak i samom sebi iako nije ispunjavao uvjete. U decembru 2017. godine, Kantonalni sud u Bihaću je zatvorsku kaznu izrečenu Kurtoviću preinačio u uvjetnu kaznu. Njegov bliski član porodice predaje u osnovnoj školi “Richmond”.
Iz tromog postupanja dijela institucija (Ureda za borbu protiv korupcije, Ministarstva obrazovanja, škole…) moglo bi se zaključiti da se iz nekog razloga ova međunarodna obrazovna ustanova štiti. Tokom istraživanja koje je Žurnal proveo, došli su do informacija da djeca pojedinih uposlenika vladinih institucija pohađaju upravo osnovnu školu “Richmond”. Zbog zaštite djece Žurnal nije objavio njihov identitet.