Organizacija „Arhiva javnih skupova“ iz Srbije sprovela je analizu posjećenosti protesta protiv rudarenja litija u Srbiji, navodeći da su ovi protesti među najsnažnijim u novijoj historiji. Analiza obuhvata 28 skupova u Beogradu i drugim gradovima, sa procjenama temeljenim na fotografijama i videosnimcima sa društvenih mreža.
Prema rezultatima, ovi protesti su se istakli velikim odzivom, naročito u manjim mestima, što nije viđeno u posljednje tri decenije. Organizatori ističu da su protesti bili organizovani bez stranačke podrške, već su ih vodili lokalni aktivisti.
Protesti su usmjereni protiv najavljenog iskopavanja litija u Jadru. Vlada Srbije je 19. jula sa Evropskom unijom potpisala „Memorandum o kritičnim sirovinama“ koji obuhvata cijeli proizvodni lanac, od kopanja litija do proizvodnje baterija za električna vozila. Dok neki stručnjaci i ekološka udruženja upozoravaju na moguće negativne posljedice po životnu sredinu, Rio Tinto, koji planira rudnik u Jadru, tvrdi da će projekat biti ekološki siguran.
Prema najavama vlasti, rudnik bi mogao da počne sa radom 2028. godine, ako kompanija ispuni sve ekološke standarde i dobije potrebne dozvole. Pokret „Kreni-promeni“ je 2022. godine uputio inicijativu za zabranu iskopavanja litija, koju je potpisalo 38.000 građana, ali ona još uvijek nije uvrštena na dnevni red Skupštine Srbije. Pitanje rudarenja litija ujedinilo je različite društvene grupe, uključujući navijače i poznate ličnosti.
VIŠE OD 3000 SMEDEREVACA U ŠETNJI 💙💚
Impozantan skup! Narodni, građanski. Smederevo je živo, probuđeno. Malo je reći da smo ponosni na vas. Organizovali smo ovaj skup sa ciljem da se ujedinimo. Uspeli smo. Od večeras je sve drugačije❗
Idemo dalje, Rio Tinto neće kopati,… pic.twitter.com/dCF7bkVXCg
— Pokret Tvrđava (@Pokret_Tvrdjava) August 5, 2024