Učenici Bošnjaci i ove godine u RS-u uskraćeni za pravo na obrazovanje na vlastitom jeziku

Preporučujemo

Jučer je počela nova školska godina, ali kao i svih prethodnih godina učenici Bošnjaci u bosanskohercegovačkom entitetu RS uskraćeni su za pravo na obrazovanje na vlastitom, bosanskom jeziku. Učenici će izučavati “jezik bošnjačkog naroda” iako njihovi roditelji žele da im u đačkim knjižicama stoji bosanski jezik.  Imaju i probleme prilikom upisa srednje škole u drugom enetitetu.

Bošnjačka zajednica kulture “Preporod” u Bosni i Hercegovini se obratila saopćenjem za javnost s nadom da će se riješiti problem učenika.

- -

„Bosanski jezik neosporna je lingvistička, kulturna i historijska činjenica, i nema potrebe iznova je dokazivati budući da je činjeničnost bosanskog jezika kao takvog dokraja poznata i onima koji ga uporno negiraju“ ističe se u saopćenju.

Općepoznato je i to da je pravo na maternji jezik, a posebno na obrazovanje na maternjem jeziku, neotuđivo ljudsko i građansko pravo koje je garantirano Ustavom Bosne i Hercegovine i njezinih entiteta, kao i relevantnim zakonskim propisima te brojnim međunarodnim konvencijama, poveljama i deklaracijama.

„Bosanski jezik u bosanskohercegovačkom entitetu RS negira se isključivo iz političko-ideoloških i nacionalističkih razloga te u smislu antikulturnog i anticivilizacijskog nasilja političke i demografske većine nad manjinom, a posebno je nedopustivo, ali i krajnje amoralno i okrutno, da se ovo retrogradno i agresivno nasilje vrši nad najslabijima – djecom iz povratničkih porodica u RS, koja se tako na najgrublji i najružniji način diskriminiraju“ navodi se.

Kao temeljna i najstarija kulturna ustanova Bošnjaka traže prije svega od Vlade bosanskohercegovačkog entiteta RS da napokon prestane s praksom negiranja bosanskog jezika, a naročito u obrazovanju.

- -

Ramiz Salkić, potpredsjednik RS-a se obraćao Vladi RS i resornom ministarstvu s pozivom da prestanu sa sistemskom diskriminacijom i da se početkom ove školske godine omogući djeci bošnjačke nacionalnosti da izučavaju nastavu na bosanskom jeziku.

Ustavni sud BiH je kazao da Vlada entiteta nema pravo da određuje naziv imena jezika Bošnjacima odnosno da Bošnjaci i drugi narodi imaju pravo da nazovu jezik onako kako žele.

Salkić je rekao da imajući u vidu odgovor koji je dobio od nadležnog ministarstva – oni su zapravo odlučni da nastave sistemsku diskriminaciju te se i dalje pozivaju na tvorbu po srpskom jeziku da Bošnjaci mogu govoriti samo bošnjačkim, a ne bosanskim jezikom.- dodao je i kako se mora pronaći mehanizam da se privole, pridobiju ili ipak pritiskom natjeraju vlasti u entitetu da poštuju pravo učenika u RS-u.

Najnovije

Šok u Tel Avivu: Američke vlasti prvi put zaustavile isporuku municije u Izrael

Administracija predsjednika Sjedinjenih Američkih Država Joea Bidena prošle sedmice zaustavila je isporuku američke municije u Izrael, izjavila su za...