Tokom zasjedanja EU Parlamenta, Hrvatska Europarlamentarka Željana Zovko privukla je pažnju zajednice predstavljajući tzv. materijalnu i nematerijalnu baštinu Republike Hrvatske. Ovaj događaj predstavljen je povodom 20. godišnjice obnove Starog mosta u Mostaru, gdje je isti prikazan kao dio “Hrvatskog naslijeđa.”
Međutim, Udruženje žrtava i svjedoka genocida hitno je reagiralo, osuđujući ovaj čin te tvrdeći da se time negira svjetsko kulturno naslijeđe i presude Međunarodnog Krivičnog Suda iz Den Haga (MKSJ). Pogotovo se ističe da je Most srušen od strane pripadnika Hrvatskog vijeća obrane (HVO), a presude MKSJ jasno ukazuju na udruženi zločinački plan kojim je predsjedavao Franjo Tuđman, tadašnji predsjednik Republike Hrvatske.
Citati iz predsjedničkih transkripata iz tog vremena naglašavaju pokušaje minimiziranja odgovornosti HVO-a za rušenje Starog mosta, s jasnim naznakama da je tadašnje rukovodstvo razmatralo strategije kako bi se izbjeglo priznavanje odgovornosti.
U otvorenom pismu upućenom nekoliko ključnih članova EU Parlamenta, uključujući Klemena Grošelja, Tineke Strik, Dietmara Koestera, te šefa Delegacije EU u Bosni i Hercegovini Johanna Sattlera, Udruženje izražava duboku zabrinutost zbog negiranja historijskih činjenica od strane Republike Hrvatske. Pozivajući se na presude MKSJ, ističu kako laži, prevare i falsifikati ne bi trebali proći nekažnjeno ni pred Institucijama EU.
Očekuje se da će ovo pitanje izazvati žustre rasprave u EU Parlamentu, a nadamo se da će biti potaknuto sučeljavanje sa stvarnošću koja proizlazi iz sudskih odluka. Kroz ovo pismo, Udruženje žrtava i svjedoka genocida poziva zastupnike EU Parlamenta da oštro osude i ignoriraju najavljeni događaj te ne dopuste da institucije Evropske Unije budu mjesto gdje se negira, falsificira svjetsko kulturno naslijeđe i naslijeđe Međunarodnog Krivičnog Suda iz Den Haga.