UN obilježava genocid u Srebrenici emotivnim govorima: “Teško je nositi bol u duši 30 godina”

Preporučujemo

U sjedištu Ujedinjenih nacija u New Yorku obilježen je Međunarodni dan sjećanja i sjećanja na genocid u Srebrenici, tokom kojeg su govorili mnogi svjetski zvaničnici.

 

- -

Tokom proslave, prisutnima su se obratili generalni sekretar UN-a Antonio Guterres, šef Odjela za globalni angažman UN-a Robert Skinner, specijalna predstavnica generalnog sekretara za seksualno nasilje u sukobima Pramila Patten, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović, ambasador BiH pri UN-u Zlatko Lagumdžija, Munira Subašić i drugi.

Video s komemoracije genocida u Generalnoj skupštini dostupan je na web stranici UN-a , ali je dostupan na engleskom i nekoliko drugih stranih jezika, ali ne i na bosanskom.

 

Bećirović je rekao da genocid u Srebrenici ne smije biti zaboravljen i da narod Bosne i Hercegovine ne traži osvetu, već “istinu i pravdu”.

- -

„Nije bilo mjesta za osmijeh, moji roditelji su zabranili bilo kakvu radost dok moja braća leže razasuta u masovnim grobnicama… Taj osjećaj nikada nije nestao, živimo s njihovim odsustvom i tišinom koja nije tišina“, rekla je Osmanović, koja je nakon svog govora dobila gromoglasan aplauz.

 

Također je istakla trenutne probleme, koji se odnose na činjenicu da su bošnjačka djeca diskriminirana u školama u Republici Srpskoj, uključujući i Srebrenicu, s obzirom na to da se negira njihov jezik i historijske činjenice iz rata. Naglasila je da građani Bosne i Hercegovine žive u “krhkom miru”.

 

Šesnaestogodišnja violinistica Una Čizmić potom je izvela “Srebrenički pakao”, muzičku kompoziciju napisanu u spomen na žrtve genocida u Srebrenici.

 

Ambasador Bosne i Hercegovine pri Ujedinjenim narodima Zlatko Lagumdžija zahvalio se prisutnima na obilježavanju genocida u Srebrenici u Generalnoj skupštini UN-a.

 

Specijalna predstavnica generalnog sekretara UN-a za seksualno nasilje u sukobima, Pramila Patten, izjavila je: “Iako priznajemo neuspjeh u sprječavanju genocida, imamo odgovornost da sačuvamo činjenice. Poricanje genocida je uvreda za preživjele žrtve i za čovječanstvo.”

 

Generalni sekretar UN-a Antonio Guterres također je govorio tokom komemoracije, naglašavajući važnost pravde.

 

“Sjećamo se žrtava i odajemo počast hrabrosti preživjelih, uključujući Majke Srebrenice, čija je neumorna težnja za pravdom osigurala da se genocid prizna pravno i historijski. Ovaj dan nije samo trenutak za razmišljanje, već i poziv na budnost i djelovanje. U vremenima sve snažnijeg govora mržnje, poricanja i podjela, moramo čvrsto stajati na strani istine i pravde. Moramo prepoznati rane znakove upozorenja i reagovati prije nego što nasilje uzme maha. Moramo poštovati međunarodno pravo, braniti ljudska prava, podržavati dostojanstvo svake osobe i ulagati u pomirenje i mir. Neka sjećanje na Srebrenicu ojača našu odlučnost, da ‘nikad više’ zaista znači nikad više”, rekao je Guterres.

Najnovije

U oluji kod Splita dvoje povrijeđenih, objavljeni detalji

Dvije su osobe teško povrijeđene u jutrošnjem nevremenu koje je zahvatilo splitsko područje i zadržane su na bolničkom liječenju,...