Uzgoj mini ruža u posudama – jednostavno i dekorativno

Preporučujemo

Uzgoj ruža u loncima je mnogo lakši od sadnje na otvorenom jer je sve što nam treba posuda koju možemo premještati po dvorištu, staviti na popločeni dio ili u zatvoreni prostor. Najvažnije je osigurati im odgovarajuću drenažu.

Patuljaste, mini ili minijaturne ruže su vrlo popularne posljednjih godina – možda zato jer ih nije teško uzgajati. Radi se o hibridnim ružama uzgojenim da ostanu male veličine. Kao i kod drugih vrsta, svaki varijetet ima različite karakteristike, a mini ruže su najčešće visine do 50 cm, iako ima onih i do 1 m.

- -

Iako ove ruže imaju manje cvjetove nego ostale vrste, to nadoknađuju njihovim brojem. Otporne su na hladnoću i mrazove, a cvjetaju tijekom cijele sezone.

Prilikom sadnje na dno lončanice stavite malo šljunka

Posude za sadnju je potrebno dobro očistiti, a na dno staviti šljunak ili kamenčiće debljine oko 2 cm kako bi se osigurala odvodnja. Treba odabrati supstrat koji će omogućiti pravilan rast korijena, a u tu svrhu možete kupiti zemlju specijaliziranu za ovu vrstu cvijeća.

Uzgoj ruža u loncima je mnogo lakši od sadnje na otvorenom jer je sve što nam treba posuda koju možemo premještati po dvorištu, staviti na popločeni dio ili u zatvoreni prostor. Najvažnije je osigurati im odgovarajuću drenažu kako biljke ne bi istrunule zbog pretjeranog zalijevanja.

Osigurajte im dovoljno svjetlosti i vode

Ruže su vanjske biljke što znači da neće cvjetati ako ne dobiju dovoljno svjetlosti. Naime, ruža treba najmanje 5 sati sunca svaki dan pa prema tome odaberite mjesto gdje ćete ih staviti.

- -

Potrebno je prstom provjeriti vlažnost zemlje svaki dan ili svaka dva dana. Zemlja mora biti vlažna, ali nikako natopljena vodom. Uvijek ispod posude stavite tanjurić u koji će višak oteći ili kao što je ranije spomenuto, prije sadnje na dno posude staviti šljunak ili kamenčiće kako bi osigrali bolje cijeđenje i spriječili zadržavanje vode u posudi. Preporuča se zalijevanje s kišnicom ili odstajalom vodom. Ljeti zalijevajte obilno, a zimi umjereno.

Pregusto korijenje potrebno presaditi

Kako ruže rastu, imat će i sve više korijenja, a ako ono postane pregusto, biljka više neće cvjetati. Stoga provjerite grm, možda korijen možete odvojiti i presaditi u tegle, a samim time ćete imati i više biljaka. Da biste ih presadili, s korijenja uklonite što više zemlje.

Orežite ocvale cjetove i suhe grančice

Nakon što ocvatu, obavezno orežite ocvale cvjetove i suhe grančice, a jednom godišnje treba ju orezati kako bi se potaknuo njen rast, što se preporuča napraviti u jesen. Ružu orežite približno na polovinu, što znači da ako je biljka visoka 40 cm nakon rezidbe bi trebala biti visoka 20 cm. Za rezidbu uvijek koristite oštre škare i režite pod kutem od 45°.

Štetnici i biljne bolesti

I mini ruže mogu napasti razne bolesti i štetnici, pa je bitna prevencija. Biljne uši mogu čak i razornije djelovati na minijaturno grmlje jer je manje i može lakše oslabiti. Za borbu protiv pepelnice, crne pjegavosti i hrđe koriste se fungicidi, a biljne uši se suzbijaju insekticidima.

(agroklub.com)

Najnovije

NATO pokrenuo ogromne vježbe; Rusija: To je priprema za rat

Četveromjesečne vojne vježbe NATO-a u blizini ruskih granica, nazvane "Nepokolebljivi branilac", dokaz su da se taj savez priprema za...