Važna pobjeda Rođenih nad Sarajevom

Večeras je na stadionu Rođeni odigrana posljednja utakmica 25. kola m:tel Premijer lige BiH između FK Velež i lidera na tabeli i aktuelnog šampiona BiH, FK Sarajevo.

Nakon 90 minuta sportske borbe na odlično pripremljenom terenu, Rođeni su upisali važnu i veliku pobjedu rezultatom 1:0.

- -

Rođeni su danas igrali u sljedećem sastavu: Bogdanović – Ovčina, Cheshmedjiev, Zeljković, Dario – Radovac, Hasanović – Vehabović, Anđušić, Brandao – Georgijević. Na klupi su bili Kjosevski, Ćosić, Alagić, Osmić, Pršeš, Behram, Hajdarević, Zubanović i Sijamija.

Za FK Sarajevo danas su igrali: Kovačević, Pidro, Oremuš, Mešanović, Miličević, Pejović, Milanović, Handžić, Dupovac, Fanimo, Adukor. Na klupi su bili Kanurić, Bešić, Hebibović, Mustedanagić, Velkoski, Ramić, Jukić, Dervišagić i Sušić.

Prvi prijete Rođeni preko Vehabovića u 9. minuti, kojeg je uposlio Georgijević, ali lopta odlazi pored gola gostiju. Nakon toga, i Georgijević se našao u šansi, ali na vrijeme reaguje golman Kovačević. Dobro otvaranje utakmice od strane Veleža kao da je malo iznenadilo igrače Sarajeva koji u razmaku od tri minute dobivaju tri žuta kartona (Handžić, Oremuš i Adukor).

U 17. minuti svoj udarac iz slobodnog udarca oprobao je Vehabović, ali golman Kovačević sjajno reaguje i loptu izbija u korner. Na drugoj strani, gosti u 30. minuti preko Mešanovića pokušavaju ugroziti gol Veleža, ali lopta odlazi preko gola. Nakon toga, kombinovali su Radovac i Georgijević, ali na kraju Kovačević s(p)retno dolazi do lopte. U 16-ercu gostiju bila je jedna sumnjiva situacija kada je lopta u ruku pogodila Dupovca, ali je sudija Bilbija pokazao da se igra nastavi.

- -

Ipak, Rođeni dolaze do potpuno zasluženog vodstva u 40. minuti. Šutirao je Anđušić sa vrha 16-erca, lopta pogađa Miličevića i vara Kovačevića. Do kraja poluvremena nije bilo većih prilika, tako da se na odmor otišlo sa zasluženom prednošću Veleža od 1:0.

Drugo poluvrijeme Rođeni otvaraju u istom sastavu. U 51. minuti Handžić dobro reaguje između dva igrača Veleža, ali Bogdanović na vrijeme reaguje i dolazi do lopte. U 58. minuti gosti rade prvu izmjenu kada je Sušić zamijenio Milanovića, a ubrzo je Velkoski zamijenio Adukora.

U 67. minuti gosti prijete preko Fanima koji odlično šutira, ali još bolje brani Bogdanović. Nakon toga, izvršena je dvostruka izmjena u timu Veleža. Ćosić i Osmić su ušli umjesto Vehabovića i Anđušića. Gosti u 70. minuti prijete preko Mešanovića, čiji udarac glavom zamalo prolazi pored stative.

U 75. minuti Hasanović šutira, lopta ide pored gola gostiju. Gosti rade dvostruku izmjenu, u igru ulaze Jukić i Hebibović. U 81. minuti Brandao je izašao iz igre, a ušao je Pršeš. Ubrzo je i Sijamija zamijenio umornog Georgijevića.

Gosti su vršili pritisak prema golu Veleža, ali je odbrana bila na visini zadatka. Sušić je u 89. minuti šutirao, ali Bogdanović na pravom mjestu. Sudija Bilbija pokazao je 6 minuta sudijske nadoknade, ali se rezultat nije promijenio. Na kraju velika i važna pobjeda Veleža rezultatom 1:0.

U narednom kolu Rođeni putuju u Široki Brijeg.

“Mislim da smo prvo poluvrijeme odigrali dosta loše, što se tiče drugog poluvremena, napravili smo pritisak i s izmjenama pokušali doći do gola, pritiskali smo čitavo drugo poluvrijeme, ali nismo uspjeli”, rekao je trener Sarajeva Vinko Marinović.

“Čestitao bih Veležu, bili su bolji i dali go u prvom poluvremenu, u drugom su se borili i ja im čestitam na tome. Imali smo i mi tri-četiri dobre šanse, ali nismo uspjeli postići gol. Nema favorita u našoj ligi, mi smo već odigrali pet derbija, ovo je šesti i svaka utakmica će do kraja biti teška.”

Trener Veleža Feđa Dudić bio je veoma zadovoljan nakon pobjede nad Sarajevom.

“Mislim da je naša pobjeda zaslužena. Odigrali smo fenomenalno prvo poluvrijeme. Možda smo trebali još koju šansu realizovati. Međutim, Sarajevo nas je pritislo. Vidjeli ste, u drugom poluvremenu su ušli Velkoski, Jukić, Sušić… Sve fenomenalni igrači. Nama su nedostajala tri-četiri standardna igrača. Zaista im čestitam na fenomenalnoj borbi i utakmici. Mislim da je ovo nagrada zbog one utakmice protiv Olimpika. Sigurno da ova ekipa vrijedi”, rekao je Dudić.

Velež u narednom kolu Premijer lige BiH igra protiv Širokog Brijega.

“Moramo se dobro odmoriti za Široki. Mogu samo obećati dobru utakmicu i sigurno da će gledaoci uživati u tom meču. Igrali smo sa svima i veliko je 12 utakmica bez poraza. Ova ekipa vrijedi. Zvonić nam se vraća. Radovića nema sigurno”, poručio je Dudić.